30859 miejsce

Rudnevs oczarował Bułgarską. Lech wygrał ze Sportingiem Braga

Lech Poznań po niezbyt ciekawym meczu wygrał w meczu 1/16 Ligi Europy z portugalskim Sportingiem Braga 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił w 72. minucie Artjoms Rudnevs.

/ Fot. PAP/Adam CiereszkoLechitom przyszło grać w niemal identycznych warunkach atmosferycznych co w grudniowym spotkaniu z Juventusem Turyn, gdzie remis 1:1 dał upragniony awans do 1/16 Ligi Europy.

W środowej potyczce z Bragą w bramce stanął Krzysztof Kotorowski. W pierwszym składzie wyszedł także nowy nabytek Kolejorza Bartosz Ślusarski. Oba zespoły były zmuszone grać pomarańczową piłką, a wszystko za sprawą obfitego śniegu, który sypał nad stolicą Wielkopolski.

Przypomnijmy, że na trybunach zasiadło zaledwie 29 tysięcy kibiców. Podyktowane było to karą, jaką nałożyła na poznański klub UEFA.

/ Fot. PAP/Adam CiereszkoPodopieczni Jose Mari Bakero od początku spotkania nie grali tak, jak zakładano. Już w pierwszych minutach meczu przed utratą bramki uratował gospodarzy Krzysztof Kotorowski. Często niebezpieczne akcje przeprowadzał Lima. Do pierwszej połowy gra nie wyglądała najlepiej. Braga mimo to też nie postawiła wysoko poprzeczki.

W drugiej połowie z boiska zszedł Bartosz Ślusarski, a za jego miejsce wszedł młody zawodnik Mateusz Możdżeń. Już w 65. minucie wynik na 1:0 dla Lecha mógł podwyższyć Ivan Djurdjević, jednak na posterunku stał Arthur. Chwilę później w doskonałej sytuacji nie potrafił wykorzystać Bartosz Bosacki, który niecelnie uderzył głową piłkę tuż obok bramki. W końcu w 72. minucie po podaniu Siergieja Kriwca w pozycji sam na sam znalazł się Artjoms Rudnevs. Ten bez żadnego problemu pokonał bramkarza gości i poznaniacy wyszli na prowadzenie. W 84. minucie trener Jose Mari Bakero zdecydował się na zmianę. Murawę opuścił zdobywca gola, zaś w jego miejsce wbiegł nowy napastnik Kolejorza Vojo Ubiparip. Braga do końca meczu próbowała strzelić z kontry, lecz poznaniacy nie pozwolili na przebicie się gości przez obronę.

Już za tydzień, w czwartek, Lech zagra na wyjeździe spotkanie rewanżowe. Kto zatem okaże się lepszy i awansuje do 1/8 Ligi Europy?

/ Fot. PAP/Adam CiereszkoLech Poznań - Sporting Braga 1:0 (0:0)
Bramki: Artjoms Rudnevs (72.minuta).
Żółte kartki: Jakub Wilk, Semir Stilić - Custodio, Helder Barbosa.
Sędzia: Władysław Bezborodow z Rosji.
Kibiców: 29 tysięcy.

Składy drużyn:
Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Marcin Kikut, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Seweryn Gancarczyk - Jakub Wilk (54' Jacek Kiełb), Siergiej Kriwiec, Ivan Djurdjević, Bartosz Ślusarski (46' Mateusz Możdżeń) - Semir Stilić, Artjoms Rudnevs (84' Vojo Ubiparip).

Sporting Braga: Arthur - Miguel Garcia, Kaka, Alberto Rodriguez, Silvio - Custodio, Hugo Viana, Leandro Salino - Lima, Helder Barbosa (68' Alan) - Albert Meyong.