Facebook Google+ Twitter

Rudzcy filateliści na Krajowej Wystawie Filatelistycznej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Na trwającej cały tydzień, w budynku Politechniki Śląskiej w Katowicach, Krajowej Wystawie Filatelistycznej „Transport 2010”, w środę, 8 września prezentowali swoje osiągnięcia filateliści z Rudy Śląskiej.

 / Fot. Adam K. PodgórscyOdział PZF w Rudzie Śląskiej należy do najaktywniejszych organizacji PZF w regionie śląsko – dąbrowskim. Istnieje już dwadzieścia dwa lata i ma na koncie sporo spektakularnych sukcesów o czym świadczą liczne medale, statuetki i inne trofea, zaprezentowane szerokiej publiczności. Wiele z nich to dyplomy uznania i wyróżnienia zdobyte za wspołorganizację i uczestnictwo w wystawach międzynarodowych, krajowych okręgowych i miejskich. Do najcenniejszych należy zaliczyć statuetkę „Hanysów” nazywanych śląskim Andzrej Osman / Fot. Adam K. PodgórskiOscarem oraz dwie posążki "Prymusa", przyznane przez Polską Kapitułę Filatelistyczną w kategorii „Najlepszy Zespół Roku”. Docenić trzeba też Order Wielkiego Serca, za działalność na rzecz trzeciego sektora. Dwóm członkom: Janowi Olchowikowi i Andrzejowi Osmanowi
władze samorządowe miasta przyznały prestiżowe tytuły „Ambasadora Rudy Śląskiej”, wręczone podczas dorocznych gali „Dziękujemy Pozarządowcom”.


Odział w Rudzie śląskiej jest wydawcą liczących się katalogów, informatorów oraz znakomitych publikacji fachowych. Właśnie jedna z nich, praca Jana Olchowika, pt. „Poczta na Górnym Jan Olchowik / Fot. Adam K. PodgórskiŚląsku do 1923 roku” (Das Postwesen in Oberschlesien bis 1923 ), zdobyła złoty medal podczas obecnej wystawy w klasie Literatury. Wielki sukces odnotował na swoim koncie członek oddziału, a zarazem prezes Zarządu Okręgu PZF w Katowicach, Andrzej Nowak, uzyskując medal pozłacany za przedstawiony zbiór pt. „Państwo Kościelne – Watykan”. Pokazał na nim niecodzienne walory poczt państwa watykańskiego od 1852 roku.

Prezes oddziału Jadwiga Ostraszewska jest zadowolona w wydawanych kart pocztowych, beznominałowych, kopert i datowników, które stanowią już wcale niemałą, osobną kolekcję. Pewnie warto i ją będzie kiedyś zaprezentować. Ostatnio powiększyła sie ona o „papalia” związane z oddaniem do użytku centralnego rynku miejskiego - placu Jana Pawła II oraz odbywającego się na nim X Festiwalu Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła. Kolekcjonerzy „papiści” z całego kraju zacierają dłonie i uzupełniają swoje zbiory o rudzkie wydawnictwa pocztowo - filatelistyczne. To się nazywa promocja miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.