Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22553 miejsce

Rudzcy regionaliści w Chorzowie

Barbara i Adam Podgórscy, autorzy książek i publikacji prasowych przyjęli zaproszenie na spotkanie autorskie z uczniami i pracownikami Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie.

 / Fot. Łukasz Dykta
Z inicjatywą zaproszenia propagatorów edukacji regionalnej wystąpiła, w imieniu uczniów i dyrekcji, pani Aleksandra Zdaniewicz.

Podgórscy opowiedzieli o swoich śląskich fascynacjach, o zauroczeniu językiem i kulturą Górnego Śląska o książkach i śląskiej mitologii ludowej.

- Kiedy przybyliśmy na Śląsk przed prawie czterdziestoma laty, zupełnie zresztą przypadkowo i nie mając o Śląsku najmniejszego pojęcia, mieliśmy dwie perspektywy, dwa wyjścia, czy rozwiązania – opowiada Barbara Podgórska. - Albo na zawsze być tu intruzami, przybyszami, obcymi, albo przyswoić sobie i pokochać ten region, tę ziemię i tutejszych ludzi. Szczęśliwie dla nas wszystko potoczyło się w drugim kierunku. Dzisiaj możemy z dumą mówić o sobie, że jesteśmy hanysami z Mazowsza.
 / Fot. Aleksandra Zdanowicz
W bieżącym roku mija 20. rocznica aktywności autorskiej Podgórskich. Przez ten czas napisali i wydali 45 książek własnych i uczestniczyli w różny sposób w powstaniu 27 innych. Do najważniejszych swoich opracowań zaliczają „Słownik gwar śląskich” i „Mitologię śląską czyli przywiarki śląskie”, a także pracę zbiorową, której byli pomysłodawcami i redaktorami pt. „Synagoga w Wirku. 1891-1939. Ocalona pamięć”. Niebawem ukażą się inne znaczące prace, w tym „Nazwy terenowe i miejscowe w Rudzie Śląskiej” czy „Godulowe silva rerum”.
 / Fot. Aleksandra Zdanowicz
Są też małżonkowie autorami blisko 5000 publikacji w prasie tradycyjnej (ponad 60 tytułów prasowych) i mediach internetowych.

Po spotkaniu Podgórscy obejrzeli wystawę fotografii Reinholda Glomba pt. „Znaszli ten Śląsk”, dokumentującą smutny stan niszczejących w większości, niegdyś wspaniałych zamków i pałaców śląskich. Zafascynowani pasją katowickiego fotografika zaprosili go do pokazania tych prac w Rudzie Śląskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dzięki za dobre słowa, Dobrzy Ludzie! To jakoś tam samo wyszło. 20 lat pisania, więc musiało się uzbierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro i Adamie, kolejnych rocznic i nieustającej weny twórczej, pyrsk kochani :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sama jestem ciekawa tej śląskiej mitologii ludowej.. Zdziwiłam się, że Basia i Adam są z Mazowsza.. Tyle robią dla Śląska. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Basiu i Adamie. Jeśli robi się dla środowiska dużo dobrego, to zaakceptuje....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.