Facebook Google+ Twitter

Rudzianie na śmieciobranie!

Współautorzy: Barbara Podgórska

Czysto jest nie tam, gdzie wielu sprząta, tylko tam, gdzie niewielu brudzi! Taki wniosek wypływa z konferencji miejskiej, w której uczestniczyli młodzi ekolodzy z rudzkich szkół.

Konferencja / Fot. Adam K. PodgórskiKonferencja 2 / Fot. Adam K. Podgórski 4 marca w rudzkim magistracie, pod honorowym patronatem prezydenta miasta, odbyła się VI Międzyszkolna Konferencja pn.: „Jak kompleksowo rozwiązać problem odpadów w naszym mieście?”. Sympozjum zorganizowane przez Stowarzyszenie „EcoTerra” oraz Szkołę Podstawową Nr 13, we współdziałaniu z Rudzkim Towarzystwem Przyjaciół Drzew oraz Koalicją Rudzkich Organizacji Pozarządowych „Lepsze Miasto” rozpoczęła roczny projekt „Moja Ruda jest zielona - edukacja ekologiczna kluczem do czystego miasta”.

Konferencja zwróciła uwagę na najważniejsze aspekty ochrony środowiska w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz zbierania, segregowania i utylizacji odpadów komunalnych, pochodzących z gospodarstw domowych. Według wiceprezydent Krystyny Kurowskiej, corocznie na likwidację nielegalnych śmietnisk miasto przeznacza ponad 150 tysięcy złotych.

Ładny widoczek / Fot. Adam K. PodgórskiŁadny widoczek 2 / Fot. Adam K. PodgórskiZastawania, co każe ludziom wlec do lasu i na łąki stare tapczany, lodówki, telewizory i worki ze śmieciami, w miejsca gdzie trudno wjechać nawet specjalistycznym sprzętem, zamiast zawieźć je na ogólnodostępne wysypiska komunalne albo zostawić przy
osiedlowym śmietniku.

Uczniowie rudzkich szkół podczas autorskich, zespołowych prezentacji przedstawić spostrzeżenia, a także propozycje działań na rzecz ochrony środowiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rzeczywiście to ciekawy pomysł zamienić linię kolejową na ścieżkę spacerową - coś z serii zamienił stryjek ...
Od niemal 30 lat istnieje akcja: Sprzątamy las. Już drugie pokolenie bierze w niej udział. Co rok pochłania ogromne środki związane z propagandą akcji i jej organizacją a być może również z cennymi nagrodami.
Ale rokrocznie na sprzątanie lasów wydawane są miliony złotych.
Mimo tego 30-letniego gadulstwa i aktywności "aktywnych".
Czyż nie wystarczy wdrożyć odpowiednie przepisy prawa i je egzekwować?
Chyba lepiej jednak pogadać....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie od dziś wiadomo, że Górny Śląsk to właściwie jedna wielka aglomeracja miejska, generująca ogromne ilości odpadów zarówno komunalnych, jak i przemysłowych. Tu każdy skrawek zieleni jest bezcenny, dlatego też każda inicjatywa mająca na celu ratowanie środowiska naturalnego, zasługuje na najwyższe uznanie. Najtańszym , a zarazem chyba najskuteczniejszym sposobem chronienia natury, jest budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców, propagowanie segregacji odpadów i szeroko rozumianego recyklingu wytworów przemysłowych. Bez tej świadomości, nasza społeczność zostanie w krótkim czasie zasypana własnymi śmieciami.
5* za profesjonalizm w ujęciu tego arcyważnego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.