Facebook Google+ Twitter

Rudzianin Jerzy Buzek

Współautorzy: Barbara Podgórska

- Rudę Śląską trzeba stawiać za wzór - powiedział Jerzy Buzek, od 11 stycznia 2010 r. honorowy obywatel miasta. - To Śląsk w pigułce!

Przywitanie z orkiestrą / Fot. Adam K. PodgórskiPrzewodniczący Parlamentu Europejskiego przybył do Rudy Śląskiej wcześnie, w śnieżny i mroźny poranek. Najpierw otworzył, jako europoseł, filię swojego biura w zabytkowym budynku Zameczku Myśliwskiego przy ulicy Niedurnego w Nowym Bytomiu. Gościny użyczyła mu posłanka Danuta Pietraszewska.

Na profesora czekała gromada mieszkańców miasta. Atmosferę podgrzewała dziarsko dmąca w trąby orkiestra dęta kopalni Bielszowice, prowadzona przez kapelmistrza Zygmunta Kliksa.
Druga orkiestra, z KWK Pokój, dyrygowana przez Jacka Kampę i Andrzeja Misia czekała na dostojnego gościa przed Miejskim Centrum Kultury. Tu Jerzy Buzek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ruda Śląska. Uchwalę rajców odczytał Jarosław Kania, przewodniczący Rady Miasta. Wystąpienie kolaudacyjne wygłosił prezydent miasta, Andrzej Stania. Przedstawił imponujący dorobek życiowy Jerzego Buzka jako naukowca, działacza solidarnościowego i obywatelskiego, premiera rządu, eurodeputowanego, a od kilku miesięcy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Oprócz graweronu uchwały i stosownej odznaki laureatowi wręczono złoty klucz do bram Rudy Śląskiej, koło sterowe, jako "sternikowi Europy", mapę Europy z zaznaczonym naszym miastem oraz kilofek sztygarski - insygnium władzy górniczej.
Z prezydentem miasta Andrzejem Stanią / Fot. Adam K. Podgórski
W mowie dziękczynnej Jerzy Buzek podkreślił swoje długoletnie związki z Rudą Śląską. Jako licealista (w tym miejscu poprosił, aby młodzież szkolna przytkała uszy) uciekał z kolegami na wagary do Lasów Kochłowickich. Kiedy studiował w politechnice gliwickiej, jeżdżąc codziennie z Chorzowa, budził się w autobusie numer 6 na przystanku Czarny Las i zabierał za wkuwanie. Aplauz zebranych wzbudziło wymienienie przez profesora, bez zająknięcia, wszystkich jedenastu dzielnic, dawniej samodzielnych miast i gmin, tworzących dzisiejszą Rudę Śląską.
Wręczenie tytułu / Fot. Adam K. Podgórski
Jerzy Buzek wielokrotnie podkreślał i chwalił atuty Rudy Śląskiej: poleżenie w centrum śląskiej aglomeracji, skupianie na swym terytorium największego przemysłu węglowego w Europie, co obecnie jest powodem do chwały, działalność Międzynarodowego Instytut Tolerancji i Dialogu im. Jana Karskiego, funkcjonowanie Śląskiego Park Technologicznego, dbałość o ekologię i zieleń miejską i wreszcie... kabaret RAK.
Z rektorem UŚ / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ważny Polak, ważny Ślązak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu! Wiele jeszcze podobnych spotkań przed Tobą. Jerzy Buzek to rzeczywiście postać wyjątkowa, choc powiem sczerze, że kiedy byl premierem byłem wobec niego krytycznie nastawiony. Ale: czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za relację. Ja niestety to zacne wydarzenie przegapiłem. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak było, jak napisałeś Adamie. Dawno nie byłem na imprezie tej rangi, która pomimo bardzo wielu gości przebiegała w dość luźnej i swojskiej atmosferze. Pewnie to zasługa samego Profesora i Waszego Prezydenta Andrzeja Stani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.