Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

955 miejsce

Rudzkie szopki familijne

Współautorzy: Barbara Podgórska

Po raz XIII w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej odbył się doroczny, przedświąteczny konkurs "Śląska szopka bożonarodzeniowa".

Szopka / Fot. Adam K. Podgórski- Wykonawcy jak zawsze stanęli na wysokości zadania - cieszy się komisarz wystawy pokonkursowej, Irena Twardoch. - W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 81 szopek. Pokazujemy też poza konkursem 7 prac wykonanych przez dzieci z Fundacji im. Krystyny Rutkowskiej z Katowic. Organizatorów i jurorów szczególnie raduje to, że wiele szopek nawiązuje do pięknej tradycji śląskich betlyjek.
Szopka / Fot. Adam K. Podgórski.
- Największym zdumieniem napełniała oglądających pomysłowość w wykorzystaniu rozmaitych materiałów - zdrada Bernard Szczech, dyrektor muzeum. - Czego nie wykorzystywano do kompozycji: łupiny orzechów włoskich i pistacjowych, suszone zioła, wiechy trzcin i nawłoci, słomę, butelki PET, kolorowe szkiełka, gałązki iglaków, korę drzew, patyczki, słomę, druty, sznurki włóczki, plastelinę, ciasto chlebowe i solne, pierniki, gips, węgiel i... makaron.

Mikołaj Lis, dwunastolatek z ze szkoły Podstawowej nr 30 stworzył szopkę elektroniczną z oporników eklektycznych, tranzystorów i diod. Zachwyciła mnie do tego stopnia, że ufundowałam za to "dzieło" nagrodę specjalną.

Szopka elektroniczna / Fot. Adam K. PodgórskiPrace nadesłane na konkurs oceniano w pięciu kategoriach wiekowych. Osobną kategorię stanowiły szopki rodzinne, pieczołowicie budowane z reguły przez wnuków i dziadków. Laureaci otrzymali nagrody, dyplomy oraz paczki ze słodyczami. Dzieciaki z ochotą spałaszowały świąteczne pierniki i kołocze.

Wystawa w rudzkim muzeum potrwa do 2 lutego 2010 roku.
Szopka z makaronu / Fot. Adam K. PodgórskiUczestnicy / Fot. Ewelina Pieczka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.