Facebook Google+ Twitter

Rugbyści na wózkach będą walczyć o mistrzostwo Europy

14 października w Danii, w miejscowości Hillerřd, rozpoczną się mistrzostwa Europy w Rugby na Wózkach. Walka o najważniejsze trofeum Starego Kontynentu potrwa 4 dni.

Mecz Rugby na Wózkach, Katowice 2007 / Fot. Agnieszka PrycaNa turniej zjadą drużyny z 12 krajów: Polski, Austrii, Belgi, Czech, Danii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii, Holandii, Szwecji i Szwajcarii. - Do tych mistrzostw przygotowujemy sie od roku. Było mnóstwo zgrupowań weekendowych tygodniowych przez ten rok trenowaliśmy taktykę, zagrywki dbaliśmy o wzrost siły i kondycji. Myślę, że z obecnym trenerem Joe Soaresem, który otworzył nam oczy na rugby, mamy szanse powalczyć o medalowe miejsce na mistrzostwach Europy. Ale czas oczywiście pokaże - mówi reprezentant Polski, Marcin Bawej.

Joe Soreas, trener Polaków pochodzi z USA. W swojej zawodniczej karierze zdobył 13 tytułów mistrza Stanów Zjednoczonych. Od 2005 roku prowadził reprezentację Wielkiej Brytanii, która w roku 2007 pod jego kierownictwem zdobyła tytuł mistrza Europy oraz tym samym pewny awans do Igrzysk Paraolimpijskich. Warto dodać, że Joe Soreas jest jednym z głównych bohaterów słynnego filmu dokumentalnego "Murderball". Do Polski przylatuje prosto z miasta Tampa na Florydzie, gdzie cały czas mieszka, mimo że pracuje praktycznie na całym świecie.

W Polsce Rugby na Wózkach zostało rozpowszechnione miedzy innymi dzięki Sławkowi Sękowskiemu. Był on założycielem Śląskiego Klubu Sportowców Niepełnosprawnych. Razem z kolegami stworzył drużynę rugbystów - „Sitting Bulls”, czyli Siedzące Byki.

Amerykanie Jason Regier (L) i Chance Summers (P) zatrzymują Chińczyka Jun Chena (C) podczas meczu turnieju rugby na wózkach na letnich igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie / Fot. PAPBył również prezesem Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych (SSON), które 9 września 2005 roku uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Sławkowi nie było dane doczekać kolejnych mistrzostw, zmarł nagle w lutym tego roku, na wylew.

Do najbardziej znanych i największych imprez rugby na wózkach w Polsce należą turnieje: Otwarte Mistrzostwa Rugby na Wózkach na poziomie champions - od 1999 roku oraz Klubowy Puchar Rugby na Wózkach - organizowany jest przez "SSON" na poziomie advance od 2006 roku.

Podczas turnieji dotychczas do Polski przybywały drużyny z: Anglii, Austrii, Belgii, Czech, Szwajcarii, Szwecji oraz Niemiec.

Rugby na Wózkach narodziło się w latach siedemdziesiątych w Kanadzie. Początkowo sport był nazywany murderball (mordercza piłka). Pod koniec lat 80. XX wieku został oficjalnie nazwany Rugby na Wózkach.

Mistrzostwa Europy w Rugby na Wózkach:
14– 17 Października 2009
Hillerřd, Dania

Więcej informacji: http://www.ecwheelchairrugby2009.dk/frontPage/?id=717

Informacje o rugby na wózkach i nie tylko: sson.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gdybym tylko miał kamerę i bilet..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieki. TV podobno nie bedzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

kibicuję naszej narodowej drużynie:) może kolejny medal międzynarodowej imprezy dla Polski..?:)
Agnieszko czy któraś z polskich telewizji będzie pokazywała mecze? świetnie, że napisałaś ten artykuł:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.