Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11152 miejsce

Ruiny zamku w Raciążku

Podczas wędrówek po Polsce warto zwiedzić ruiny zamku w Raciążku. Cieszą oko, pomimo że nie brak na nich miłosnych wyznań ani wulgarnych napisów. To zaciszne miejsce przepełnione historią. Można tam przejść się śladami Władysława Jagiełły.

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława KasowskaUsytuowanie
Dziś Raciążek jest wsią, siedzibą gminy Raciążek, ale w latach 1317-1870 było to miasto. Pozostawało wtedy w rękach biskupów włocławskich. Miejscowości tej musimy szukać w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim. Leży 25 km na południowy-wschód od Torunia. W pobliżu jest Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i Nieszawa.

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława KasowskaDojazd
Ruiny najczęściej zwiedzane są przez kuracjuszy z Ciechocinka. To dłuższy spacer, w obie strony liczący około 6 kilometrów. Zarówno z Ciechocinka, jak i Nieszawy, można do pozostałości zamku dotrzeć czerwonym szlakiem turystycznym im. St. Noakowskiego. Z kolei turyści zmotoryzowani winni trzymać się głównej drogi przez Raciążek. Tabliczka wskazująca ruiny doprowadzi ich do ulicy Zamkowej, którą trzeba jechać do końca. Tam, na zachodnim skraju wsi znajduje się dobrze utrzymany parking. Z tego miejsca pieszo udajemy się do ruin, które są w pobliżu. Prowadzi do nich wyraźna alejka, nie sposób się zgubić.

Czytaj także: Zamek Czocha - sekrety malowniczego grodu nad Kwisą

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława KasowskaPołożenie
Trzeba przyznać, że miejsce pod budowlę zamku wybrane zostało bardzo starannie, bo na cyplu skarpy wcinającej się w rozległą lewobrzeżną nadwiślańską dolinę. Walory obronne tego miejsca wykorzystano zatem bardzo dobrze. Zamku z trzech stron broniły bowiem strome zbocza, natomiast od zachodu od strony miasteczka wykopano głęboką i szeroką suchą fosę. Ruiny nadal położone są pięknie na wzgórzu wcinającym się w dolinę Wisły. Z trzech stron ruin nadal mamy strome zbocza, z czwartej zaś pozostałość suchej fosy, która teraz wygląda jak głęboki jar.

 / Fot. Mirosława Kasowska / Fot. Mirosława KasowskaBudowla wysoko górowała nad całym najbliższym otoczeniem. W dawnych czasach z tego miejsca z powodzeniem można było obserwować zbliżającego się wroga. Dziś okolicę, a przede wszystkim zbocza wzgórza, porasta las. Zieleni nie brakuje też na samych ruinach. Trawa czy polne kwiaty doskonale dają sobie tutaj radę. Przechadzając się wśród ruin, w tym obecnie zacisznym miejscu, można zagłębić się w historię. A nie jest ona krótka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rysiek z Rumi
  • Rysiek z Rumi
  • 10.02.2012 15:06

Piękne miejsce. Byłem tam kilkakrotnie począwszy od lat osiemdziesiątych XX wieku. Ostatni raz w 2010. Zmiany na lepsze widać wyraźnie. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł jak z Pascala tyle że ciekawszy bo wzbogacony o świetne zdjęcia. Gratuluje autorce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się, moje przeoczenie. Powinno być: "Później, w 1383 roku biskup Zbylut z Wąsosza..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

To data mi coś nie pasuje:cyt: "Później, w 1883 roku biskup Zbylut z Wąsosza"

Art ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przeczytalam i obejrzalam i jestem pod wrazeniem b.ciekawego arta,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy i bogaty materiał.
Swoją drogą majątki zsekularyzowane przez króla Prus są teraz oddawane przez III Rzeczypospolitą (pisałem o Smolajnach k. Dobrego Miasta - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.