17298 miejsce

Ruka Triple. Johaug uciekała, Kowalczyk goniła, a Weng błądziła

Therese Johaug wygrała trzyetapowy cykl Ruka Triple, otwierający Puchar Świata w biegach narciarskich. Zagrozić jej miała Heidi Weng, ale... pomyliła trasę. Natomiast tuż za pierwszą dziesiątką uplasowała się Justyna Kowalczyk.

Therese Johaug (NOR) / Fot. SławekBieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym był ostatnią konkurencją kobiecą trzyetapowego Ruka Triple w fińskim Kuusamo. Na starcie stanęło siedemdziesiąt osiem zawodniczek, w tym Justyna Kowalczyk. Jako pierwsza na trasę wyruszyła Therese Johaug, a tuż za nią wystartowało sześć kolejnych narciarek: Ingvild Flugstad Oestberg (po 0,4 s), Heidi Weng (4,9), Ida Ingemarsdotter (5,7), Stina Nilsson (11,2), Charlotte Kalla (15,5) i Maiken Caspersen Falla (15,8). Natomiast dwudziesta czwarta pobiegła polska mistrzyni (po 55,2 s).

Liderka norweskiej ekipy bardzo szybko powiększała swoją przewagę i nawet przez chwilę nie pozwoliła rywalkom pomyśleć o zwycięstwie. Zawzięta Johaug prowadziła od startu do mety i zasłużenie wygrała mini tour, który otworzył Puchar Świata w biegach narciarskich w sezonie 2015/2016. Po 10 km uzyskała rezultat o ponad 20 s lepszy od kolejnej zawodniczki.

Wiele wskazywało, że drugą na mecie narciarką będzie Heidi Weng, ale zanotowała dużą wpadkę. Norweżka, która przez trzy dwu i półkilometrowe pętle dyktowała tempo w grupie pościgowej za Therese Johaug pomyliła trasę. Zamiast po 7,5 km pobiec na ostatnie okrążenie, podążyła trasą prowadzącą do mety i zafiniszowała, padając na śnieg tuż po przekroczeniu linii kończącej zawody. Gdy się dowiedziała, że jeszcze nie ukończyła biegu, była zaskoczona. Heidi Weng wróciła na właściwą trasę, ale spadła pod koniec pierwszej dziesiątki i została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji (1.27,3 min straty).

Obok Therese Johaug na podium stanęły Stina Nilsson (22,6 s straty) i Ingvild Flugstad Oestberg (32,4). To, że młoda Szwedka zajęła w całym cyklu drugą lokatę, z jednej strony jest zaskoczeniem, a z drugiej potwierdza opinie ekspertów, że w niedalekiej przyszłości może ona zdominować biegi narciarskie jak swego czasu Marit Bjoergen i Justyna Kowalczyk. Natomiast trzecia lokata Norweżki z Gjoevik nie dziwi.

Zmagania w pierwszej dziesiątce zakończyły również: Ida Ingemarsdotter (42,5 s straty), Kerttu Niskanen (57,0), Charlotte Kalla (1.09,7), Astrid Uhrenholdt Jacobsen (1.11,6), Krista Parmakoski (1.24,3) i Maiken Caspersen Falla (1.42,3). A tuż za nimi uplasowała się Justyna Kowalczyk (1.48,7 min straty), która może być z siebie zadowolona, ponieważ odnotowała awans aż o trzynaście pozycji. Gdyby wziąć pod uwagę wyłącznie czasy netto, Polka zajęłaby ósmą lokatę, a na podium stanęłyby Therese Johaug, Stina Nilsson i Kerttu Niskanen.