Facebook Google+ Twitter

Ruka Triple. Trudny początek polskiej mistrzyni

Justyna Kowalczyk odpadła w ćwierćfinale sprintu stylem klasycznym w Kuusamo, zajmując w swojej serii dopiero szóste miejsce. Pierwszy etap Ruka Triple zdominowały Skandynawki, spośród których najlepsza była Maiken Caspersen Falla.

Justyna Kowalczyk / Fot. Mariusz MichalskiSprint stylem klasycznym był pierwszą konkurencją kobiecą podczas Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2015/2016 i zarazem pierwszym etapem trzydniowego Ruka Triple w fińskim Kuusamo. Na liście startowej znalazły się nazwiska osiemdziesięciu sześciu zawodniczek, w tym jednej Polki - Justyny Kowalczyk.

Biegaczki miały do pokonania dystans 1,4 km. Kwalifikacje zdominowały Norweżki, które zajęły cztery pierwsze lokaty. W sumie w czołowej dziesiątce było ich sześć, a awans do fazy pucharowej uzyskało ich siedem. Najlepsze były Maiken Caspersen Falla (2.59,42 min), Ingvild Flugstad Oestberg (0,62 s straty), Heidi Weng (4,06) i Astrid Uhrenholdt Jacobsen (4,51), a najgorzej spośród nich wypadła piętnasta Therese Johaug (8,13).

W TOP 30 znalazło się również m.in. pięć Szwedek, w tym Stina Nilsson (5. lokata; 4,97 s straty), Ida Ingemarsdotter (9.; 6,45) i Charlotte Kalla (11.; 7,03), i cztery Finki, w tym Krista Parmakoski (6.; 5,49). Do ćwierćfinału awans uzyskała również Justyna Kowalczyk, która w eliminacjach zajęła dwudzieste pierwsze miejsce, tracąc do zwyciężczyni 9,15 s. Wpływ na tę lokatę miało zapewne nie tyle przygotowanie do sezonu, co angina, z którą Polka boryka się od ubiegłego weekendu.

Poszczególne biegi ćwierćfinałowe wygrały Maiken Caspersen Falla, Norweżka Ragnhild Haga, Niemka Denise Herrmann, Heidi Weng i Amerykanka Sadie Bjornsen, dzięki czemu uzyskały awans do najlepszej dwunastki zawodów. Oprócz nich do półfinałów zakwalifikowały się Ingvild Flugstad Oestberg, Stina Nilsson, Ida Ingemarsdotter, Norweżka Kathrine Rolsted Harsem i Szwedka Evelina Settlin, a także jako "szczęśliwe przegrane" Amerykanka Ida Sargent i Krista Parmakoski.

Niestety, do 1/2 finału nie udało się awansować Justynie Kowalczyk, która rywalizowała w ostatnim ćwierćfinale. Polka od startu biegła ciężko. Sporo traciła na zjazdach, a na podbiegach nie była w stanie tego odrobić. Wprawdzie przed decydującym podbiegiem na chwilę udało jej się przesunąć o jedną lokatę, ale na mecie była ostatnia. Mieszkanka Kasiny Wielkiej przegrała z Sadie Bjoernsen, Eveliną Settlin, Szwajcarką Laurien Van Der Graaff, Therese Johaug i Finką Katri Lylynperą.

Pierwszy półfinał wygrała Maiken Caspersen Falla, przed Ragnhild Hagą i Stiną Nilsson. W drugim natomiast najszybciej pobiegła Heidi Weng. Druga była Ida Ingemarsdotter, a trzecia Ida Sargent. Spośród nich tylko tej ostatniej nie udało się awansować do decydującej fazy rywalizacji, ponieważ szybsza od niej była czwarta zawodniczka z pierwszego biegu, tj. Ingvild Flugstad Oestberg. Zmagania na półfinałach zakończyły też Denise Herrmann, Krista Parmakoski, Kathrine Rolsted Harsem, Evelina Settlin i Sadie Bjornsen.

W finale o zwycięstwo walczyły cztery Norweżki i dwie Szwedki. Niemal przez cały dystans prowadziła Maiken Caspersen Falla i tak wbiegła na metę. Za jej plecami długo znajdowały się Szwedki, ale tylko jednej z nich udało się prawie do końca wytrzymać tempo. Stina Nilsson nie dała się zgubić i zajęła drugie miejsce. Trzecia była natomiast Ragnhild Haga, a poza podium uplasowały się Ingvild Flugstad Oestberg, Ida Ingemarsdotter i Heidi Weng.

Ruka Triple - I etap, sprint stylem klasycznym (1,4 km) - finał:
1. Maiken Caspersen Falla (NOR) 2.58,23 min
2. Stina Nilsson (SWE) 0,26 s straty
3. Ragnhild Haga (NOR) 1,08
4. Ingvild Flugstad Oestberg (NOR) 2,85
5. Ida Ingemarsdotter (SWE) 5,89
6. Heidi Weng (NOR) 7,83
...
13. Charlotte Kalla (SWE)
18. Therese Johaug (NOR)
29. Justyna Kowalczyk (POL)

W Kuusamo rozegrano również sprint stylem klasycznym (1,4 km) wśród mężczyzn. Triumfował Norweg Sondre Turvoll Fossli, z którym na podium znaleźli się jego rodacy Eirik Brandsdall i Petter Northug. Polacy wypadli słabo. Maciej Staręga został sklasyfikowany na czterdziestej piątej pozycji, Konrad Motor był pięćdziesiąty trzeci, a Jan Antolec siedemdziesiąty piąty. W zawodach wzięło udział stu piętnastu zawodników. W sobotę odbędzie się drugi etap Ruka Triple. Na godzinę 10:15 zaplanowano bieg pań stylem dowolnym na 5 km, a na godzinę 12:00 bieg panów tą samą techniką na 10 km.

Przeczytaj także: Rusza narciarski Puchar Świata z udziałem Justyny Kowalczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.