Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12647 miejsce

Rumuni chcą Czerkasów i Odessy. Ich armia wkroczy na Ukrainę?

Wielka Rumunia ma obejmować wszystkie terytoria zamieszkane przez potomków Daków i Rzymian. Nie udało się tego osiągnąć w wyniku dwóch wojen światowych, ale noszący rzymskie imię cesarskie prezydent Basescu podobno wierzy w nową okazję.

W sprawie Odessy Basescu (z prawej) zapewne musiałby porozumieć się z Putinem. / Fot. Presidential Press and Information OfficeOd kilku dni rumuńskie środki masowego przekazu, w tym państwowa telewizja, są pełne rozważań na temat nieuchronnego już rozpadu państwa ukraińskiego, który może nastąpić w najbliższych tygodniach. Wyciąga się z nich wniosek, że należy podjąć przygotowania do odebrania ziem należących do Królestwa Rumunii w okresie międzywojennym (1918-40), które przed wybuchem pierwszej wojny światowej wchodziły w skład Cesarstwa Rosyjskiego, będąc zasiedlone w znacznej mierze przez ludność rumuńską i mołdawską. Do tego doszłaby zachodnia część regionu Odessy, gdzie również występują skupiska ludności romańskiej. Armia rumuńska mogłaby zająć te ziemie z uzasadnieniem, że jest to jedyny sposób, aby uchronić rodaków przed prawdopodobnymi czystkami etnicznymi.

W Bukareszcie huczy od plotek, że prezydent Traian Basescu, wielokrotnie oskarżany (w tym formalnie przez parlament) o nadużycia władzy i dążenie do jedynowładztwa, mógłby wydać rozkaz rozpoczęcia takiej ryzykownej akcji wojskowej w celu uniknięcia wyborów prezydenckich. Konstytucja zabrania mu kandydować na trzecią kadencję, ale tego rodzaju sytuacja dałaby mu podstawę do ogłoszenia stanu wyjątkowego i odroczenia przewidzianych na bieżący rok wyborów. Prezydent od pewnego czasu przestał pokazywać się publicznie i być może przygotowuje odpowiedni dekret oraz nadzoruje przygotowania do przekroczenia granicy.

http://german.ruvr.ru/2014_01_30/Ukraine-im-Visier-rumanischer-Revisionisten-6847/

Partia Społeczno-Liberalna (narodowi liberałowie), z którą powiązany jest Basescu wielokrotnie w dziejach Rumunii podejmowała ostre akcje nacjonalistyczne oraz imperialistyczne w polityce wewnętrznej i zagranicznej. Armia rumuńska okupowała już raz Odessę u boku Wehrmachtu w czasie drugiej wojny światowej. Nie odniosła zwycięstw w walkach z czerwonoarmistami, ale dokonała wielu krwawych rozpraw z ludnością żydowską i cygańską, mordując łącznie od 200 do 600 tysięcy osób spośród ludności cywilnej. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że na właściwym terytorium rumuńskim uratowano przed hitlerowcami ok. 400 tysięcy osób wyznania mojżeszowego i innych mieszkańców pochodzenia żydowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Co za bzdury ! Dzielą skórę na niedźwiedziu a niedźwiedź w lesie. Ukraina nie jest bezbronna, o żadnym rozbiorze nie ma mowy. Federacja Rosyjska nigdy dopuści nawet do próby zmian a to oznacza wojnę. Wszelkie próby naruszenia istniejącego stanu rzeczy to otwarcie puszki Pandory. Nie wierzę że w Europie są aż tacy idioci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna pogłoska z Bukaresztu; rumuńska dyplomacja namawia rządy Polski i Słowacji do zajęcia ich dawnych ziem na Ukrainie w ramach wspólnej akcji. Pójście za tą namową oznaczałoby rozbiór zachodniej części tego państwa.

http://german.ruvr.ru/2014_01_31/Nachbarn-der-Ukraine-bereiten-sich-darauf-vor-ihr-Territorium-zu-teilen-9408/

Nie jest jasne, jakie jest zdanie w tej sprawie Wiktora Orbana, który prowadzi politykę aktywnego wspierania mniejszości węgierskiej na Rusi Zakarpackiej. Armia węgierska jest najsilniej uzbrojoną armią Europy środkowo-wschodniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko Rumuni czekają aż Ukraina padnie, zęby ostrzą też Węgrzy, którzy chcą odzyskać cześć straconych ziem. Jakiś czas temu o tych zakusach obu państw informowały kresy.pl, ale ja potraktowałem to jak plotki. Czy nasze wojska też są gotowe walczyć o Lwów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drobna poprawka - znaleziono go wczoraj. Dodatkowo wojsko apeluje do prezydenta Janukowycza o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie da się ukryć, że sytuacja staje się coraz ciekawsza. Dziś odnaleziono jednego z liderów ukraińskiej opozycji, dosyć mocno pobitego, z uciętą częścią ucha i ranami zadanymi gwoździami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Basescu jako premier. a następnie prezydent rządzi już Rumunią niewiele krócej niż Putin Rosją. Wyniki są dość dobre. Do tego kraju weszło kilka wielkich fabryk niemieckich, wyprowadzonych z Niemiec z powodu zbyt wysokiej daniny na biurokrację, znów imponująco rozwija się koncern samochodowy Dacia, coraz większa jest produkcja przemysłowa i eksport. Z romskim problemem B. radzi sobie lepiej niż Fico. Czy w wypadku powiększenia kraju na wschód problemów by ubyło czy przybyło? Chyba raczej to drugie, ale weźmy na zdrowy rozum. Gdyby wschodnim Romanom rzeczywiście zagrażało niebezpieczeństwo lepiej zapobiec temu niż potem rozdzierać szaty i tropić winnych, co pomordowanym już i tak życia nie przywróci. Co mądrzejsi przywódcy wyciągają wnioski z jugosłowiańskiej wojny domowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drenaż finansowy działa raczej kierunku: bieda => bogactwo, więc w krajach niezdolnych do drenowania bogatszych rodzi się dzisiaj myśl grabienia starym sposobem - ograbić bogatego siłą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.