Facebook Google+ Twitter

Rumuni wybierają dzisiaj prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-22 07:24

Rumuni wybierają dzisiaj prezydenta, po raz pierwszy od czasu wstąpienia tego kraju do Unii Europejskiej w styczniu 2007 roku.

O 6.00 otwarto w całym kraju blisko 2 i pół tysiąca punktów wyborczych. Można tez głosować w 300 lokalach za granicą, głównie we Włoszech i Hiszpanii, gdzie zyje wielu rumuńskich emigrantów.

Przedwyborcze sondaże najwięcej szans na zwycięstwo dają pełniącemu obecnie ten urząd Traianowi Basescu. Poparcie dla prezydenta, który jest kandydatem centrowej Partii Demokratyczno-Liberalnej, deklaruje około 35 procent Rumunów. Głównym rywalem Basescu jest przewodniczący Senatu, były minister spraw zagranicznych, lider opozycyjnych socjaldemokratów Mircea Geoana. Według sondaży, może on otrzymać 30 procent głosów. Trzeci liczący się kandydat to Crin Antonescu z Partii Narodowo-Liberalnej, cieszący się poparciem blisko 20 procent wyborców.

Prezydent Rumunii wybierany jest na okres 5 lat. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszej turze ponad 50 procent głosów, po dwóch tygodniach odbywa się druga tura wyborów. Do głosowania uprawnionych jest 18 milionów Rumunów.

Kampania prezydencka zbiegła się poważnym kryzysem politycznym w tym kraju. Na początku października rozpadła się koalicja rządowa, a parlament uchwalił wotum nieufności dla rządu Emila Boca. Do tej pory ugrupowaniom parlamentarnym nie udało się porozumieć odnośnie składu nowego rządu i osoby nowego premiera.

Razem z wyborami prezydenckim odbywa się referendum dotyczące zmniejszenia liczby parlamentarzystów i zlikwidowania Senatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.