Facebook Google+ Twitter

Rumunia: Mała frekwencja w wyborach do parlamentu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-30 18:45

W Rumunii trwają wybory do parlamentu. Uczestniczy w nich rekordowo mała liczba wyborców - do godziny 14 głosy oddało niecałe 20 procent uprawnionych.

Frekwencja jest szczególnie niska w miastach - w Bukareszcie do urn poszło jedynie 16 procent wyborców. Na wsi, do godziny 14 zagłosowala jedna czwarta uprawnionych.

Zdaniem komentatorów, to dobra wiadomość dla faworytów tych wyborów, Partii Socjaldemokratycznej, której "żelazny elektorat" mieszka właśnie na wsi. Według sondaży jednak, socjaldemokraci nie będą w stanie samodzielnie stworzyć rządu. Rola "języczka uwagi" przypadnie obecnie rządzącej Partii Narodowo-Liberalnej premiera Calina Popescu-Tariceanu, która programowo jest bliższa Partii Demokratyczno - Liberalnej, związanej z prezydentem Traianem Basescu.

Trwające w Rumunii wybory, po raz pierwszy w historii tego kraju są oparte na większościowej ordynacji i jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że Rumuni głosują na konkretnych kandydatów, a nie na partyjne listy wyborcze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.