Facebook Google+ Twitter

Rumunia: Rocznica upadku komunizmu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-22 10:42

22 grudnia w Rumunii obchodzony jest jako rocznica upadku komunistycznej dyktatury Nicolae Ceausescu. W grudniu 1989 roku rumuński dyktator starał się jeszcze utrzymać przy władzy, ale opór społeczeństwa był już zbyt silny.

Po protestach górników w Timiszoarze, Nicolae Ceausescu 21 grudnia 1989 roku zwołał wielki wiec przed domem partii w Bukareszcie. Miał nadzieję, że uspokoi ludzi obietnicami.

Świadkowie wspominają, że wiec, w którym lud miał poprzeć swojego przywódcę, zamienił się w wiec przeciwko niemu. Choć dyktator nawoływał, by ludzie poszli w spokoju do domu, ci jednak zostali na ulicach. Bieda w Rumunii była tak wielka, że obietnice nie były w stanie uspokoić rozgoryczenia.

Manifestacja przeniosła się przed hotel Interkontinental - tak, by zobaczył ją świat, ponieważ w hotelu mieszkali zagraniczni dziennikarze i przedstawiciele zachodnich firm.

Na drugi dzień, 22 grudnia, Nicolae Ceausescu jeszcze raz próbował przemawiać do ludzi, ale tłum nie dał mu już dojść do słowa. Agresja narastała, a rumuński komunistyczny wódz musiał uciekać śmigłowcem z dachu KC. Reżim upadł.

Później już cała Rumunia czekała aż Nicolae Ceausescu zostanie schwytany, a jego egzekucję pokaże telewizja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.