Facebook Google+ Twitter

Runął samolot pod Kamieńskiem. Dwie osoby zginęły

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-04 07:16

Dwie osoby zginęły w katastrofie prywatnej awionetki "Zodiak", która rozbiła się niedaleko trasy szybkiego ruchu pod Kamieńskiem (powiat radomszczański). Do tragedii doszło w sobotę po południu. Awionetka 'Zodiak' jest zupełnie zniszczona

Dwie osoby zginęły w katastrofie prywatnej awionetki Samolot wystartował z lotniska Aeroklubu Piotrkowskiego. O katastrofie powiadomiła policję kobieta jadąca krajową jedynką. Świadkowie twierdzą, że samolot miał kłopoty z silnikiem – słychać było, że przerywał.

W wypadku zginął właściciel samolotu, 46-letni Jan N. z Tomaszowa Maz., oraz pasażer Austriak, który był członkiem Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

Pilot i właściciel awionetki był konstruktorem amatorem, który budowę zodiaka zlecił specjalistycznemu zakładowi we Wrocławiu. Na świecie zbudowano ponad 2 tysiące takich maszyn (w Polsce lata ich kilkanaście i kilkanaście następnych jest w budowie). Jan N. zaczynał pilotaż w 1978 roku w Aeroklubie PRL, szkolącym na potrzeby lotnictwa wojskowego. Za stery wrócił kilka lat temu, po 21 latach przerwy.

Przyczynę wypadku ustali Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Jedna z wersji zakłada jednak, że w awionetce mogło zabraknąć paliwa.

Awionetka Na miejsce katastrofy przybył minister transportu Jerzy Polaczek. Stwierdził, że zwróci się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego i komisji o opinie i wnioski w sprawie wypadków małych samolotów, do których doszło w ostatnim czasie w Bydgoszczy, Warszawie i pod Kamieńskiem.

Zodiak miał specjalny system bezpieczeństwa w postaci spadochronu, który w awaryjnej sytuacji można uruchomić przyciskiem. Pozwala on bezpiecznie sprowadzić na ziemię maszynę. Z jakiegoś powodu pilot nie skorzystał jednak z takiej możliwości.

– W stresie inaczej się myśli i działa. Który kierowca w nagłej sytuacji pamięta, że ma pod ręką hamulec ręczny - mówi Grzegorz Skomorowski, szef Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej.

(jd, oby) - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.