Facebook Google+ Twitter

Rusza 11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur [zdjęcia]

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-09-21 17:35

W namiocie ustawionym przed PKiN odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Stołeczną Estradę. Dotyczyła ona 11. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur "Muzyczne Świątynie", która potrwa tydzień: od dzisiaj do 27 września.

Dźwięk gongu oznajmil rozpoczęcie 11 edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. / Fot. Ewa Krzysiak Skrzyżowanie Kultur rośnie w siłę i mamy na to dowody – mówił Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – W tym roku dołączyliśmy do prestiżowego grona najlepszych europejskich festiwali skupionych na platformie EFFE - Europe for Festivals, Festivals for Europe.

Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur zwracała uwagę na motyw przewodni tegorocznej edycji „Muzyczne świątynie”: Wspólnie z artystami z odległych zakątków świata będziemy odwiedzać miejsca, gdzie muzyka stanowi pomost pomiędzy światem duchowym i materialnym – tłumaczyła.Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur i Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. / Fot. Ewa Krzysiak

Na scenie przed PKiN pojawią się m.in. charyzmatyczny Şivan Perwer z tureckiego Kurdystanu, Pakistańczyk Sain Zahoor grający na trzystrunowym ektarze, Noura Mint Seymali pochodzącą ze starożytnego rodu griotów oraz gwiazda afrobeatu Seun Kuti.

Na otwarcie festiwalu już dziś wieczorem zagra trzykrotny laureat Grammy Kayhan Kalhor. Ten specjalista od kemancze (tradycyjnego perskiego instrumentu strunowego) od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, w rodzinnym Iranie bywa tylko gościem.Trzykrotny laureat Grammy Kayhan Kalhor z Syrii. I tłumaczka. / Fot. Ewa Krzysiak – Świat się skurczył, zmieniła się rola muzyka – mówił podczas konferencji Kayhan Kalhor. – Artysta nie może już siedzieć w domu i tylko tworzyć. Musi udzielać wywiadów, podróżować po świecie. To otwiera horyzonty, sprawia, że stajemy się bardziej świadomi innych kultur. Kayhan Kalhor przyznał, że dla niego kultura to najważniejsza dziedzina życia. Oczywiście jest też polityka, ekonomia. Ale patrząc na sprawę z perspektywy, wszyscy wiedzą kim był Mozart czy Paganini, ale nikogo nie interesuje, kto za ich czasów sprawował władzę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziekuję. Zdjęć mam więcej, ale tyle w zupełności wystarczy by zobarazować tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W bardzo ciekawy sposób zarekomendowane wydarzenie... bo też i jest co rekomendować. Interesujące zdjęcia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.