Facebook Google+ Twitter

Rusza 29. Rajd Dakar

247 motocykli, 189 aut, 85 ciężarówek, 7915 kilometrów do przejechania i 16 morderczych dni rajdu. Dziś w Lizbonie po raz 29. w historii startuje najbardziej znany samochodowy rajd – Dakar 2007.

KrzysztofHołowczyc na starcie. Fot. PAP/Orlen TeamRajd Dakar to zawody niezwykłe nie tylko ze względu na ogrom przedsięwzięciai długość tras – wszak najdłuższy odcinek w tym roku ma aż 817 kilometrów (z Tan Tan do Zuwirat). Przede wszystkim na wyobraźnię działają warunki atmosferyczne z jakimi przyjdzie zmierzyć się śmiałkom wyprawy. Ruszając z Lizbony do Malagi całość zostanie przetransportowana przez morze Śródziemne do Afryki i tam rozpocznie się prawdziwe ściganie przez piaski pustyni, gdzie temperatura w dzień sięga ponad 40 stopni Celsjusza, a w nocy spada poniżej zera. Codziennością są zderzenia ze zwierzętami czy też zagubienie się w skutek szalejącej burzy piaskowej. Zdarzają się również ostrzały z broni maszynowej przez terrorystów, wjechanie na minę. O śnie można praktycznie zapomnieć. Powroty z trasy późną nocną, prawie nad ranem, a o świecie już trzeba stawić się na starcie kolejnego etapu. Kto nie da rady może pakować manatki i wracać do domu. To rajd dla prawdziwych twardzieli, okazywanie jakiejkolwiek słabości jest wysoce niewskazane. W tym roku zawodnicy w Afryce przejadą przez terytorium Maroka, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali i Senegalu. Razem 7915 kilometrów. Początkowo trasa wynosiła niewiele ponad 8700 kilometrów ale z uwagi na bezpieczeństwo dwa tygodnie przed rozpoczęciem rajdu organizatorzy zmienili trasę. Uczestnicy imprezy mogli zostać zaatakowani na terenie Mali i Mauretanii przez islamskich terrorystów. W zgodnej opinii większości, trasa przez to wydarzenie jest nie tylko krótsza ale również dużo łatwiejsza.

Śmierć na trasie

Logo Rajdu Dakar 2007 - z oficjalnej strony rajdu www.dakar.comUdział w zawodach tego typu wiąże się z olbrzymim ryzykiem. Do tej pory na trasie rajdu Dakar śmierć poniosło 23 uczestników imprezy. Pierwszym z nich był Patrick Dodin, który w 1979 roku doznał pęknięcia czaszki na trasie w Nigrze. Wszyscy pamiętają doskonale Dakar sprzed dwóch lat. Wtedy to na pustynia zebrała swoje podwójne żniwo. Śmierć poniosło dwóch uczestników. Pierwszym był Hiszpan Jose Manuel Perez, któremu lekarze usunęli śledzionę, część wątroby i nerki. Zawodnik poczuł się lepiej, został przetransportowany do ojczyzny, gdzie po kilku godzinach zmarł. Dzień później na trasie wyścigu ataku serca doznał Fabrizio Meoni, dwukrotny triumfator rajdu. Ostatnią, zeszłoroczną ofiarą był motocyklista, Australijczyk Andy Caldecott. Upadek przy dużej prędkości spowodował u niego śmiertelny uraz głowy. Należy jednak pamiętać, że śmierć czyha nie tylko na samych zawodników ale również na dziennikarzy, organizatorów i przede wszystkim tubylców, którzy zaciekawieni tym, co dzieje się na trasie stają często w obliczu śmiertelnego zagrożenia, z którego nawet nie zdają sobie sprawy.

Logo Rajdu Dakar 2007 - z oficjalnej strony rajdu www.dakar.comZmiany w regulaminie

W tym roku zaszło kilka regulaminowych zmian. Przede wszystkim na trasie nie wolno korzystać z GPS. Kierowca może używać jedynie roadbooka i kompasu. Ponadto ze względów bezpieczeństwa motocykle nie mogą przekraczać 150 km/h, a w terenach zabudowanych ograniczenie dochodzi nawet do 50 km/h.

Polacy

Na trasie zobaczymy 10 Polaków. Najbardziej liczyć będziemy na motocyklistę Jacka Czachora, z Orlen Teamu, który przed rokiem zajął w klasyfikacji generalnej 14. miejsce. Drugim zawodnikiem będzie Marek Dąbrowski (również Orlen Team). Trzecim przedstawicielem tego zespołu, już w rajdzie samochodowym, będzie nasz znany kierowca Krzysztof Hołowczyc, którego pilotem jest Jean-Marc Fortin. W zeszłym roku Francuz nie ukończył rajdu. Pozostała ekipa reprezentować będzie zespół Diverse Extreme TVN Turbo Team i będą to: Grzegorz Baran z pilotem Rafałem Martonem, Robert Górecki, z pilotem Ernestem Góreckim oraz Albert Gryszczuk z pilotem Jarosławem Kazberukiem. Wśród motocyklistów zobaczymy również niezwiązanego z żadnym teamem Jarosława Ciska.

Znane twarze

Na Dakrze 2007 nie zabraknie również znanych nazwisk i to nie tylko tych kojarzonych z tym rajdem. Na motocyklu pojedzie Luc Alphand, znany z ... alpejskiego pucharu świata. Ten 42 letni Francuz do tej pory wygrywał 12 razy wygrywał...tyle, że na stokach, a nie na trasach rajdu Dakar. Będzie również Carlos Sainz czy Ari Vattanen znani z rajdowego Pucharu Świata.


Należy pamiętać, że rajd ma również wielu przeciwników. Należą do niego m.in. środowiska konserwatywnych katolików, którzy uznają rajd za pokaz siły i bogactwa w miejscach, gdzie ludzie giną z głodu.

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

bez przesady. Aż tak źle nie jest. Zresztą ich pieniądze, niech sobie je wydają jak chcą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Należy pamiętać, że rajd ma również wielu przeciwników. Należą do niego m.in. środowiska konserwatywnych katolików, którzy uznają rajd za pokaz siły i bogactwa w miejscach, gdzie ludzie giną z głodu."

Cała prawda... zasrani bogacze ;-(

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak zwykle dobra analiza i ciekawy tekst...gratulacje, oczywiscie +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.