Facebook Google+ Twitter

Rusza 54. Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-18 10:58

Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej i interesujesz się fizyką i astronomią, możesz już rozwiązywać zadania. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody i możliwość wstępu na studia na najlepsze uczelnie w Polsce.

Rozpoczęła się 54. Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna - informuje popularyzator astronomii Kamil Złoczewski, doktorant Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W zadaniach rozwiązywanych podczas olimpiady można oprócz astronomii znaleźć sporo fizyki, a także elementy geografii. Zadania często nawiązują do aktualnych wydarzeń astronomicznych.

W ubiegłym roku szkolnym w finale brało udział 18 uczniów z całej Polski. Jury nadała laury 6 z nich, a zwycięzcą został Damian Puchalski z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu. Pięciu laureatów będzie w tym miesiącu reprezentowało Polskę w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej i Astrofizycznej w Pekinie (12-21 września 2010).

Olimpiada jest trójstopniowa, a zawody I stopnia składają się z dwóch serii zadań. Termin nadsyłania pierwszych rozwiązań mija 11 października. Zadania dostępne są na stronie internetowej Planetarium Śląskiego. Należy rozwiązać 3 z 4 zadań teoretycznych i jedno zadanie obserwacyjne. Druga seria zostanie ogłoszona pod koniec października. Zawody regionalne planowane są na 17 stycznia przyszłego roku, natomiast finał od 10 do 13 marca 2011 roku.

Olimpiada wraz z grudziądzkim Ogólnopolskim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym są jedynymi konkursami astronomicznymi o takiej randze. Olimpiada ma długą historię - pierwsza miała miejsce w roku szkolnym 1957/1958. Gospodarzem jest od początku Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zawody organizowane są dzięki dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, wsparciu finansowemu Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk i Fundacji Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.