Facebook Google+ Twitter

Rusza 57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-05-12 20:05

15 maja rozpoczyna się 57. sezon Koncertów Chopinowskich, jednej z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, odbywającej się nieprzerwanie od 1959 roku.

 / Fot. By Lemarx - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16707775Koncerty Chopinowskie odbywają się w Łazienkach Królewskich od 1959 roku i już na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz stolicy.

Apogeum zainteresowania koncerty przeżywały w 2010 r. Wówczas na całym świecie obchodzony był Rok Chopinowski, przypadający na 200 lat od narodzin kompozytora. Wśród bohaterów obchodów był, biorący udział w licznych koncertach i projektach, Karol Radziwonowicz – jeden z najlepszych interpretatorów muzyki Fryderyka Chopina. To właśnie on zagra 15 maja na otwarcie tegorocznego sezonu. Jako drugi tego dnia wystąpi Łukasz Krupiński – 24-letni zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów.

Czym cechuje się muzyka Chopina? Przede wszystkim romantycznością, elementami ludowymi i patriotycznym charakterem. Także uniwersalnością, która powoduje, że twórczość naszego wybitnego rodaka od lat jest pociągająca dla muzyków reprezentujących różne, także nietypowe i nowoczesne sposoby interpretacji muzyki.

W tym roku warto zwrócić uwagę na młodych pianistów, którzy mogą nas zaskoczyć swoim podejściem do muzyki Chopina – rekomenduje Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Dlatego polecamy Państwa szczególnej uwadze występy: Michała Szymanowskiego, Grzegorza Skrobińskiego (obaj 3 lipca), Adama Kośmieji (24 lipca), Tymoteusza Biesa (7 sierpnia), Aleksandry Bobrowskiej (18 września) i kończącego cały tegoroczny sezon Krzysztofa Książka (25 września). Wszyscy mają już na koncie sukcesy, ale najlepsze ciągle przed nimi. Wciąż mogą więc uchodzić za nadzieję polskiej pianistyki.

Dla każdego z pianistów występ w tak szczególnej scenerii jest wielką nobilitacją i wyrazem uznania. Publiczność, zawsze licznie przybywająca pod monument natchnionego kompozytora pod wierzbą, jest z roku na rok coraz lepiej muzycznie wyedukowana. Ogromna w tym zasługa Koncertów Chopinowskich, które świetnie wpisują się w popularyzację sztuki wyższej w sposób coraz bardziej współczesny i otwarty. Warto się o tym przekonać osobiście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.