Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18458 miejsce

Rusza 9. Maraton Pisania Listów Amnesty International

Po raz kolejny Amnesty International organizuje akcję pisania listów w obronie praw człowieka. Mogą się w nią zaangażować mieszkańcy ponad stu polskich miast. Maraton Pisania Listów będzie trwał dwa dni - 13 i 14 grudnia.

Więźniowie w Guantanamo / Fot. public domainMaraton po raz pierwszy zorganizowano w 2001 roku. Od tego czasu liczba zaangażowanych w pisanie listów ciągle rośnie. W ubiegłym roku napisano w Polsce prawie 42 tys. listów - dokładnie 41864. Pisane są przez całą dobę - bez przerwy. Każdy uczestnik posiada tę samą informację na temat osób, w sprawach których się pisze.

- Piszemy w obronie ludzi z daleka. Niektórzy z nich są uwięzieni właśnie za organizowanie takich akcji. Poza tym, chcemy, żeby było to coś możliwego do zrobienia przez wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - mówi dla Wiadomości24.pl Wojciech Makowski, koordynator Maratonu. W przypadku każdego z bohaterów, w intencji których pisane będą listy, w jakiś sposób, najczęściej bardzo drastyczny, złamano prawa człowieka. Pełną listę można znaleźć tutaj.

Nie sposób w jednym roku pomóc wszystkim, ale jak pokazuje doświadczenie organizatorów, listy przynoszą efekty. Już sześć zeszłorocznych historii zakończyło się szczęśliwie. Część z nich dotyczy zwolnienia nielegalnie przetrzymywanych więźniów, inne przyczyniają się do istnych społecznych przeobrażeń. Tak jak na przykład głośna sprawa Christiny Sforzy i Marii Lopez z USA. Są transpłciowymi kobietami. Oskarżyły policjantów z Nowego Jorku o to, że potraktowali je w nieludzki sposób i publicznie poniżali. Obecnie AIUSA szkoli nowojorską policję z wrażliwości na potrzeby osób LGBT.

Po raz pierwszy jednak będzie można napisać list do osoby prześladowanej. Mają wesprzeć ich na duchu o pokazać, że świat o nich nie zapomniał i wiele osób walczy o ich prawa. Warszawski maraton otworzy Joaquin Jose Martinez, który w 2001 roku opuścił celę śmierci na Florydzie i po ułaskawieniu walczy o prawa innych. Będzie się można z nim spotkać jutro na Chłodnej 25 w Warszawie, czyli tuż po rozpoczęciu maratonu.

A co z osobami, które w oznaczonych miastach nie mogą się pojawić? Czy taki list można napisać również z domu? - Jak najbardziej. Można też wstąpić do Amnesty i otrzymywać apele o pisanie listów na swoja skrzynkę mailową - dodaje Wojciech Makowski. Jednak taki list trzeba już wysłać samodzielnie. Te pisane w siedzibie Amnesty International zostaną porozsyłane przez organizację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.