Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29862 miejsce

Rusza 9. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Występ flamenco i najciekawsze hiszpańskie filmy ostatnich lat - prawdziwa gratka dla wszystkich sympatyków kultury Hiszpanii. A to wszystko w ramach 9.Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który rozpoczyna się dziś, a kończy 26 marca.

Plakat promujący imprezę / Fot. organizatorTydzień Kina Hiszpańskiego jest ogólnopolską imprezą, która promuje hiszpańską kinematografie w Polsce. W tym roku w przeglądzie uczestniczyć będą mogli mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Katowic, Gdańska, Poznania i Łodzi. W trakcie imprezy zaprezentowanych zostanie 16 filmów pełnometrażowych, w tym 5 dokumentów oraz 5 produkcji krótkometrażowych, które pokazują bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. Większość z nich nie była jeszcze rozpowszechniana wśród polskiej publiczności.

Zeszłoroczna edycja festiwalu przyciągnęła do kin 11 tys. widzów. W tym roku, również zanosi się na sukces. - Bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki - mówi Katarzyna Orysiak z Agencji Promocji Mañana, która razem z Ambasadą Hiszpanii i Instytutem Cervantesa są organizatorami festiwalu.

Skąd taka popularność? Tygodnie Kina Hiszpańskiego to często jedyna okazja poznania najciekawszych filmów hiszpańskich, które rzadko trafiają do polskich kin. - W Hiszpanii powstaje coraz więcej dobrych produkcji, które trzeba pokazać, również w Polsce - przekonuje Magdalena Śliwka z Instytutu Cervantesa.
- Co roku jeździmy po najważniejszych międzynarodowych festiwalach i wyszukujemy najbardziej interesujące obrazy. Nie są to filmy mocno komercyjne, stawiamy na różnorodność, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród nich jest kilka, które odniosły wielki sukces w Hiszpanii, jak Siedem stołów
bilardowych
, 13 róż czy Pod gwiazdami - mówi Katarzyna Orysiak.

Co w Warszawie?

Na początek coś o kobietach, dla kobiet- Siedem stołów bilardowych, poruszający film z optymistycznym przesłaniem. Przebój hiszpańskich kin wyróżniony 2 nagrodami GOYA 2008 dla najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanwej oraz nagrodą jury za najlepszy scenariusz MFF San Sebastián 2008.

Nie zabraknie filmów poruszających tematy ściśle związane z kulturą i historią Hiszpanii, jak Honor pokrzywdzonych, Kula w łeb czy 13 róż. Na uwagę zasługują, także produkcje opowiadające o ludzkich problemach i wyborach, jak Pod Gwiazdami,przewrotna komedia z domieszką goryczy czy Casual Day albo To co we mnie najlepsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.