Facebook Google+ Twitter

Rusza akcja RAŚ propagująca narodowość śląską

Na Śląsku rozpoczyna się akcja Ruchu Autonomii Śląska, zachęcająca wszystkich mieszkańców regionu do wskazywania narodowości i języka śląskiego podczas spisu powszechnego.

W ramach akcji do mieszkańców ma trafić 100 tysięcy ulotek, a na ulicach ma zawisnąć 10 tysięcy plakatów. Za całość akcji w terenie mają odpowiadać wolontariusze związani z Ruchem Autonomii Śląska. Operacja ma kosztować 12 tysięcy złotych czytamy w "Gazecie Wyborczej''.

Wsparcie dla akcji zapowiedział wywodzący się z Katowic poseł Platformy Obywatelskiej,
Marek Plura, który z własnej kieszeni wyłoży pieniądze na nakręcenie spotów reklamowych zachęcających do deklarowania w spisie powszechnym narodowości śląskiej.

W poprzednim spisie wyborczym, który odbył się w 2002 roku, narodowość Śląską zadeklarowało 173 tysiące ludzi. RAŚ liczy, że przy dobrej akcji promocyjnej, liczba deklarujących narodowość śląską może wynieść nawet 300 tysięcy.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

oddać i jeszcze dopłacić
  • oddać i jeszcze dopłacić
  • 14.03.2011 16:42

autostrady pobudowane można robić referendum i zwijać mandżur.... tusk i schetyna mogą zameldowac wykonanie zadania

Komentarz został ukrytyrozwiń

W roku 2003 opublikowałem w Niemczech w języku polskim 170 stronicową książkę pt. Sląsk. Co każdy o Sląsku wiedzieć powinnien Sigma Verlag - Ortenburg (Niemcy) ISBN 3-00-012610-4. Po wydrukowaniu książki w nakładzie 1000 egzemplarzy, 10% nakładu trafiła do mojej dyspozycji, resztę nakładu wydawca, z braku zainteresowania tym tematem przez księgarnie niemieckie, tym samym dostępu do normalnego kolportażu księgarskiego, sprzedawał książki przed Kościołami Polskimi, czy rozprowdzał wśród Polonii. Niezależnie od tych prób i kolportażu, ogólnie rzecz biorąc, skazały tą publikację na fiasko. Niniejsza wersja książki różni się znacznie od pierwotnej. Wprowadzam liczne zmiany merytoryczne, począwszy od tytułu, rozbudowuję niekóre rozdziały, uzupełniam o nowe. Zmienia się format książki i układ pojedynczej strony. Praca wzbogacona zostaje także o ważne i potrzebne dla zrozumienia jej ducha materiały fotograficzne.
Wyprowadzone zmiany mają uczynić z nowej wersji rzecz bogatszą pod względem materiałowym, bardziej przejrzystą i przystępniejszą dla szerszego odbiorcy gdyż pozycja Historia kamieniami pisana- Sląsk w barwach czasu, ma pobudzić do badań nie tylko pod względem wielokulturowym aspektcie i wynikające z tego wzajemne wzbogacanie się różnych tożsamości na Sląsku współtworzących interesującą mozaikę kulturową i językową celem którego jest wzmocnienie tożsamości regionalnej oraz integracji i budowanie akceptacji dla różnych grup etnicznych, kulturowych i wyznaniowych zamieszkujących cały Sląsk. Dlaczego napisałem tą pracę? Napisałem ją bo dla nas Slązaków, Ziemia Sląska jest najpiękniejszą na świecie. Na pewno czytający pomyśli, że Slązacy przesadzają, lub sobie tę miłość do ojczyźnianej Ziemi wmawiają.
Zadajmy więc sobie pytanie, dlaczego tą ziemię, jej geografia, jej historia, jej kultura i tradycja, wspaniałe stare budowle, zamki i pałace, okolice usiane pięknymi starymi kościołami, nie mówiąc o naturalnych skarbach leżących w podziemiach naszej ziemi- dalej, dumni z rodzimych naukowców, badaczy i uczonych żyjących dawniej i dziś i działających nie tylko na Sląskich uczelniach, ale całej kuli ziemskiej, była i jest taką olbrzymią ponętą dla różnych mocarstw oraz ich władców, którzy ją brali i nadal biorą w posiadanie?
Dlatego mamy prawo twierdzić, że nasza ziemia jest przebogata i najpiękniejsza.
Od naszych Ojców, Dziadków i Pradziadów otrzymaliśmy w spadku to wszystko piękne, co posiada nasza ziemia: nie tylko starą sprzed wieków bogatą historię, lecz wszystko to, co zbudowały śląskie ręce, nie tylko dla Sląska, ale również dla całego świata...
Ktoś pomyśli, że wraz z miłością do naszej ziemi otrzymaliśmy również w spadku wadę do tendencyjnego przesadzania... Może i ma rację, ale dla nas Slązaków nasza „domowizna” jest tą najpiękniejszą melodią świata.
Książkę którą napisałem nie zawiera wszystkiego, co chciałbym o tej pięknej ziemi przekazać, jednakże przedstawiłem w niej wiele historycznych dat, wiele rzeczy i ciekawostek, których nie ma w innych publikacjach. Moim zamiarem było napisanie książki, która zainteresowałaby i zmobilizowała Czytelników do odwiedzenia Sląska i poznania nie tylko samej ziemi, jej starej i nowej historii, pięknych starodawnych miast i wsi, wspaniałych budowli i pięknych ogrodów, jej krajobrazu, wiele mitów, przekazów i tradycji. Poznania opowieści o królu naszych gór Liczyrzepie, o mrożących krew w żyłach wyczynach rozbójników Janosika, Pistulki i Klimczoka, o naszym poczciwym królu kopalniannych podziemi –Skarbniku, czy również o swawolnych wyczynach Utopka. Chciałbym również aby Ci co odwiedzą Sląsk, zapoznali się również z wielkim darem tej ziemi: bogatymi w sole i inne minerały zdrowotnymi źródłami uzdrowisk, a co najważniejsze, jej gościnnymi mieszkańcami. Dla tej pracy szukam teraz wydawcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
  • kaz
  • 14.03.2011 15:28

RAŚ to piąta kolumna Germańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.