Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31052 miejsce

Rusza budowa ośrodka edukacji geologicznej "GEOsfera"

Nieczynny kamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie za kilka lat ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji geologicznej. - Kamieniołom Sadowa Góra jest miejscem, gdzie na stosunkowo małej powierzchni można spotkać rzadkie okazy flory i fauny - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Kamieniołom Sodowa Góra / Fot. Marek IwaniszynKamieniołom Sodowa Góra w Jaworznie jest pozostałością po nieczynnych zakładach dolomitowych. Eksploatację złóż zakończono tutaj 12 lat temu. - Z uwagi na skupienie na stosunkowo niewielkim obszarze różnorodnych zjawisk geologicznych, a także śladów dziedzictwa górniczego, to miejsce ma doskonałe predyspozycje, by stać się obiektem dydaktycznym - tłumaczy Agnieszka Bartyzel, geolog powiatowy w Urzędzie Miasta Jaworzna.

Pomysł powstania GEOsfery narodził się już dwa lata temu. - Będzie to 3 hektarowy zagospodarowany park edukacyjny z pawilonem dydaktycznym i prezentacjami multimedialnymi, amfiteatrem, placem zabaw dla dzieci i salami konferencyjnymi dla instytucji i firm - mówi prezydent Paweł Silbert.

- Projekt GEOsfera planowany jest jako centrum edukacji przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem nauk o Ziemi. Zakładamy przygotowanie części rekreacyjnej i edukacyjno-muzealnej. Przewidziane w ramach zadania ekspozycje, zarówno zewnętrzne, jaki i wewnętrzne, mają w szczególny sposób przemawiać do wyobraźni osób odwiedzających - wyjaśnia Agnieszka Bartyzel. Budowa GEOsfery jest na tyle ważna, że została włączona w projekt badawczy Uniwersytetu Śląskiego.

Miasto planuje także stworzenie miejsca rekreacji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dla dzieci zostanie wybudowany "Geo" - plac zabaw z modelami dinozaurów oraz kopalnej fauny i flory charakterystycznej dla rejonu, piaskownica dla poszukiwaczy z ukrytymi odlewami skamieniałości i tematyczny tor przeszkód. W GEOsferze powstanie również ścieżka dydaktyczna z barwnymi tablicami informacyjnymi ilustrującymi przeszłość geologiczną rejonu czy modele fauny sprzed 230 mln lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gratuluję władzom miasta Jaworzna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.