Facebook Google+ Twitter

Rusza cygańska jesień...

Choć aura za oknem raczej przypomina zimę niż wiosnę, w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowany będzie projekt pod nazwą "Cygańska Jesień", mający na celu zaprezentowanie dorobku kulturalnego i historii Romów.

Plakat zapraszajacy na "Cygańską Jesień" / Fot. www.mck.ostrowiec.plWspółorganizatorem projektu, oprócz MCK, jest także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a będzie on zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w ramach realizacji programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Już od poniedziałku, 1 grudnia, można odbierać w siedzibie ostrowieckiego MCK bezpłatne zaproszenia na imprezy "Cygańskiej Jesieni", które odbędą się w poniedziałek, 8 grudnia 2008 roku.

Tego właśnie dnia, o godzinie 19 w Galerii Fotografii (Aleja 3 Maja 6) zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć Andrzeja Polakowskiego "Pożegnanie taboru". Większość fotografii składających się na tę wystawę powstała pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia i przedstawia ówczesny świat Cyganów wędrujących barwnymi taborami przez nasz kraj, zatrzymujących się na zimę tam, gdzie właśnie dotarli, bo takie wtedy obowiązywały rozporządzenia ministerialne.

Na czarno-białych fotogramach Polakowskiego mamy więc życie codzienne Romów, wozy cygańskie stojące w polu i ich wnętrza z ludźmi, którzy często budzili z jednej strony zainteresowanie swą innością, a z drugiej niechęć czy wręcz wrogość mieszkańców, których tymczasowymi sąsiadami się stawali. Fotografie Andrzeja Polakowskiego pozwalają starszej zwłaszcza widowni wrócić pamięcią do tamtych czasów, a młodszym unaoczniają koloryt czasów minionych, zwłaszcza, że jak pisała Agnieszka Osiecka "dziś prawdziwych Cyganów już nie ma'...Jedna z fotografii Andrzeja Polakowskiego z cyklu "Pożegnanie taboru" / Fot. www.mck.ostrowiec.pl

Po wernisażu na scenie Kina Etiuda zaprezentuje się cygański zespół "Kałe Jakha" (Czarne Oczy). Tworzy go 15 osób pod kierownictwem Zenona Bołdyzera. W ich wykonaniu zaprezentowane zostanie barwne widowisko oparte na kulturze narodowości romskiej. Tańce, muzyka, kolorowe stroje z pewnością będą atutem tego koncertu, który rozpocznie się o godzinie 20.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+
Czy autor się tam wybiera? Z przyjemnością poczytałabym art. z tej imprezy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.