Facebook Google+ Twitter

Rusza festiwal "Era Nowe Horyzonty"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-17 07:53

570 filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata obejrzą widzowie festiwalu "Era Nowe Horyzonty". Największy w Polsce przegląd kina z całego świata zaczyna się dziś we Wrocławiu.

Zapowiadany jest przez organizatorów jako festiwal wizjonerów kina i artystów bezkompromisowych, posługujących się niepowtarzalnym językiem. 8. festiwal "Era Nowe Horyzonty" otworzy film "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, który po 17 latach wrócił do reżyserii. Jerzy Skolimowski miał być gościem festiwalu, jednak - jak poinformowali organizatorzy imprezy - reżyser odwołał swój przyjazd z powodów zdrowotnych. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o chwilowe problemy z głosem.

Oprócz filmu Skolimowskiego na otwarcie przygotowano także pełen ironii filmowy portert premiera Włoch Julio Andreottiego, zatytułowany "Boski", w reżyserii Paolo Sorrentino.

Jednym z hitów festiwalu ma być dokument "Trzech kumpli" o śmierci Stanisława Pyjasa, a także o jego przyjaźni z Bronisławem Wildsteinem i Lesławem Maleszką. To kinowa wersja filmu pokazanego przez TVN.

Na tegorocznym festiwalu we Wrocławiu odbędą się panoramy kina nowozeladzkiego i brazylijskiego, oraz retrospektywy mistrzów kina światowego i polskiego. Ponadto zaplanowano wiele imprez towarzyszących, między innymi koncerty i pokazy filmów z muzyką na żywo. Będzie światowa premiera węgierskiej opery filmowej "Csoma" i koncerty Michaela Nymana.

Festiwal zakończy się 27 lipca pokazem filmu "Milczenie Lorny" - najnowszego dzieła braci Dardenne - dwukrotnych zwycięzców festiwalu canneńskiego. Wtedy też zostana wręczone nagrody w odrębnych konkursach - międzynarodowym i krajowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.