Facebook Google+ Twitter

Rusza Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego we Wrocławiu

23 kwietnia o godzinie 17 we Wrocławiu rozpocznie się 9. Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego (KAN). Potrwa 5 dni - w tym czasie zobaczyć będzie można ponad 80 filmów z całego świata

logo KAN 2008 / Fot. KAN 2008Chcąc mówić o KAN-ie, trzeba najpierw ustalić, co dokładnie kryje się pod pojęciem kino amatorskie i niezależne. Jak na poniedziałkowej konferencji prasowej wyjaśniła Monika Czepielewska, dyrektor festiwalu: - Nasz festiwal obejmuje filmy niezależne, czyli wszystko, co wykracza poza główny nurt światowego kina, tworzone przez twórców niezawodowych, czyli takich, którzy żyją z czegoś innego niż robienie filmów.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędzie się 2. Konkurs Filmów Zagranicznych oraz 8. Konkurs Filmów Polskich. Poza pokazami konkursowymi odbędą się również 3 pokazy specjalne – w piątek organizatorzy zapraszają na kino niemieckie oraz filmy „Nad wyraz interesujące”, w sobotę natomiast na kino hiszpańskie.

Oprócz pokazów filmów w ramach KAN odbędą się również różne imprezy towarzyszące. W sobotę i niedzielę rano chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach operatorskich prowadzonych przez Tadeusza Owsianko – absolwenta PWSFTviT w Łodzi i wieloletniego pracownika Telewizji Polskiej. Po niedzielnych warsztatach odbędzie się spotkanie ze Sławomirem Idziakiem, światowej sławy operatorem filmowym i reżyserem. Również w niedzielę, po gali rozdania nagród, z okazji 60-lecia studia filmowego Se-ma-for zaprezentowanych zostanie 12 filmów z jego dorobku, w tym trzy premiery i dwaj zdobywcy Oskara – Tango (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego oraz Piotruś i wilk (2006) Suzie Templeton. Przez cały czas trwania festiwalu w holu Kina Warszawa zobaczyć będzie można stare plakaty filmowe z archiwum firmy Odra Film.

Wieczorami, po pokazach filmowych, organizatorzy KAN zaproszą natomiast do Klubu Festiwalowego KANopek - ikona KAN / Fot. KAN 2008Włodkowica 21, gdzie spotykać się będą członkowie jury, organizatorzy, twórcy i widzowie. Będzie również można posłuchać wrocławskich zespołów – w czwartek wystąpi Czesław Śpiewa, w piątek Majahba, a w niedzielę Coffee break.

W jury KAN 2008 zasiądą Grażyna Torbicka (dziennikarka i krytyk filmowy), Sławomir Fabicki (reżyser i scenarzysta, od 2001 r. członek Europejskiej Akademii Filmowej) oraz Sławomir Idziak (operator filmowy i reżyser, nominowany do Oskara za zdjęcia do filmu Black Hawk Down). Monika Czepielewska przyznała: - Chcieliśmy, żeby w jury zasiadł również jakiś aktor. Niestety, okazało się to niemożliwe. Wierzymy, że tak znane w świecie filmowym osoby kompetentnie wybiorą zwycięzców.

Na festiwal KAN nadesłano ok. 250 filmów polskich (wybrano 42) oraz 300 zagranicznych (wybrano 40). Czym kierowały się Rady Programowe przy wyborze materiałów dopuszczonych do konkursu? Monika Czepielewska: - W swoim wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim zawartością merytoryczną, jakoś była na drugim miejscu. Ale bez przesady - nie przyjmowaliśmy oczywiście np. filmów nakręconych telefonem komórkowym.

Joanna Gajewska, rzecznik prasowy KAN 2008: - Odnieśliśmy wrażenie, że ogólny poziom nadesłanych materiałów jest w tym roku niższy niż w ubiegłych. Co prawda bez problemu znaleźliśmy wystarczająco dużo dobrych filmów, ale wybór ten był dużo łatwiejszy niż w poprzednich latach.

okładka informatora KAN 2008 / Fot. KAN 2008Jaka tematyka będzie dominowała na tegorocznym festiwalu? Podobnie jak w latach ubiegłych – tematy odważne, często przełamywanie tabu. Jak przyznają organizatorzy – twórcy kina niezależnego nie tworzą po to, żeby zarobić pieniądze. Dlatego właśnie nie boją się pokazywać tego, co jest im bliskie, a niekoniecznie modne.

Wartym uwagi jest fakt, iż w produkcjach niezależnych również pojawiają się, przynajmniej czasami, znani, zawodowi aktorzy. W tym roku na festiwalu zobaczyć będzie można m.in. dwa polskie filmy z Tadeuszem Szymkowem (zeszłorocznym jurorem KAN, aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu) oraz jeden angielski film z Jerzym Stuhrem (polskim aktorem telewizyjnym i teatralnym – np. Seksmisja, Kiler, Trzy kolory: Biały oraz reżyserem – np. Korowód, Pogoda na jutro, Historie miłosne.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Organizatorem KAN jest Zrzeszenie Studentów Polskich.

Projekcje filmów odbywać się będą w Kinie Warszawa przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu. Bilety do nabycia w siedzibie organizatorów – Pałacyk, ul. Kościuszki 34 pok. 4 w godz. 9 - 16 – oraz przed seansami w Kinie Warszawa. Więcej informacji o festiwalu, program i ceny biletów na stronie internetowej: strona KAN 2008

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brawo Wrocław, brawo festiwal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.