Facebook Google+ Twitter

Rusza kampania "Wygraj z kleszczem - aktywne bezpieczeństwo"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-23 14:01

Pod hasłem "Wygraj z kleszczem - aktywne bezpieczeństwo" ruszył Ogólnopolski Program Zapobiegania Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. Jest to jedna z chorób przenoszona przez te pasożyty.

Może wywołać powikłania neurologiczne, porażenia nerwów, niedowłady i depresje. Co roku w Polsce Kleszczowe Zapalenie Mózgu rozpoznawane jest u ponad 300 osób.

Doktor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ostrzega, że w tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy będzie więcej i wzrasta ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki.

Doktor Ewa Duszczyk z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego wyjaśnia, że by chronić się przed kleszczami trzeba podczas spacerów po lesie czy łące zakładać odzież zakrywająca jak największą część ciała - długie rękawy, spodnie, nakrycie głowy i kryjące buty. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a zwłaszcza fałdy skórne, pachwiny i pępek. Doktor Duszuczyk podkreśla, że jeżeli kleszcz zostanie szybko usunięty, zmniejsza się ryzyko zakażenia.

Doktor Duszczyk podkreśla, że jedyna skuteczną metodą zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu są szczepienia. Szczepić powinni się przede wszystkim leśnicy, a także osoby wyjeżdżające na wakacje i zamieszkujące tereny, gdzie jest najwięcej kleszy - czyli na całym Podlasiu i w Karkonoszach.

Szczepionka przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu powinna być podawana w 3 dawkach. Jedna dawka kosztuje około 80 złotych. Lek nie jest refundowany przez NFZ.


IAR Stankiewicz/dyd

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.