Facebook Google+ Twitter

Rusza konkurs i plebiscyt "Historia zebrana 2011”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-13 10:06

„Czym jest historia? Echem przeszłości, odbitym przez przyszłość. Odblaskiem przyszłości, rzuconym w przeszłość”- pisał Victor Hugo. O tym, jak przeszłość determinuje przyszłość, możemy przekonać się podczas lektury książek historycznych.

Które z nich są najlepsze? W których historia „ożywa”, wciągając nas w wir minionych wydarzeń, odsłaniając swoje tajemnice, fakty? Wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych kwartałach i latach jest rzeczą trudną, ale dzięki organizowanym konkursom i plebiscytom zyskujemy wiedzę na temat wartościowych książek, które pojawiają się na rynku.

Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, którego stronę internetową znaleźć można pod adresem www.historiazebrana.pl, będący wspólną inicjatywą portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl pomoże wyłonić te najlepsze z najlepszych publikacji w danym kwartale. Patronat nad akcją sprawują: Tygodnik Powszechny, Polski Związek Bibliotek, Ksiazka.net.pl, Archeologia Żywa, Odkrywca oraz portal Dlastudenta.pl. Zwiastun filmowy konkursu i plebiscytu znaleźć można pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=QG4unBfJADs

We wiosennej edycji konkursu i plebiscytu prowadzonego pod hasłem „Historia zebrana” w szranki staje 26 tytułów zgłoszonych w kilku kategoriach. W rolach głównych wystąpią biografie i wspomnienia wielkich ludzi, nadających bieg historii, okiem badacza przyjrzymy się pozycjom adresowanym głównie do historyków – zawodowców bądź pasjonatów. Silną pozycję mają również książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, czyli historia niebanalna.

Wyboru najlepszych książek w każdej z kategorii konkursowych dokonają internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z: redaktorów naczelnych obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek. Swój głos można oddać na stronie http://www.historiazebrana.pl/, a wśród typujących zostaną rozlosowane cenne nagrody książkowe.

Edward Gibbon twierdził, że „(…) historia to niewiele więcej niż spis zbrodni, szaleństw i nieszczęść ludzkości”. Przekonamy się, czy tak jest rzeczywiście. ..

W rolach głównych

Wystąpią tu takie tytuły jak „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesława Adamczyka, „Cel Patton” Roberta K. Wilcoxa, „Świat idei Jacka Kuronia” Tomasza Sylwiusza Cerana, „Starorzecza” Antoniego Kroha, „Piekło Pacyfiku” E.B. Sledge’a, „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” Andrzeja Friszkego oraz „W tajnej służbie” M. Z. Rygora Słowikowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.