Facebook Google+ Twitter

Rusza lekkoatletyczna batalia o milion dolarów

Na miejsca, gotów... Już dziś najlepsi lekkoatleci świata rozpoczynają kolejny sezon w Golden League. Stawka taka jak zwykle: milion dolarów w złocie. Aby go zdobyć, trzeba zwyciężyć we wszystkich sześciu mityngach. Na początek w Berlinie.

Za rok Golden League zmieni nazwę na Diamond League. / Fot. Ragnar Singsaas, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Hurdles_Bislett_Games_2008.jpgMityngi z cyklu Golden League są niezwykle prestiżowe. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku 18-letnia Pamela Jelimo z Kenii zrezygnowała ze startu w mistrzostwach świata juniorów, by nie opuścić jednego z nich. Opłaciło się - jako jedyna zwyciężyła we wszystkich sześciu mityngach, dzięki czemu odebrała nagrodę w postaci miliona dolarów.

Sześć zwycięstw do miliona


To właśnie zasady obowiązujące w Golden League budzą największe emocje. W podziale głównej nagrody mogą uczestniczyć tylko ci zawodnicy, którzy wygrają w swojej konkurencji we wszystkich sześciu mityngach - w Berlinie, Oslo, Rzymie, Paryżu, Zurychu i Brukseli. Aby tego dokonać, trzeba utrzymać wysoką formę przez blisko trzy miesiące, bo tyle trwa cały cykl.

Warto podkreślić, że o główną wygraną można starać się tylko w niektórych konkurencjach. W tym roku są to:

kobiety: 100 m, 400 m, 100 m ppł, skok wzwyż, skok o tyczce
mężczyźni: 100 m, 400 m, 3000/5000 m, 110 m ppł, rzut oszczepem

Oprócz tego, na poszczególnych zawodach są rozgrywane dodatkowe konkurencje, ale zwycięstwa w nich nie liczą się w walce o milion dolarów.

Vlasić liczy na pokonanie pecha


Wśród zawodników zgłoszonych do niedzielnego mityngu w Berlinie można wskazać kilkoro kandydatów do triumfu w całej Golden League. Na przykład w skoku o tyczce niekwestionowaną faworytką jest Jelena Isinbajewa. Rosjanka już raz - w 2007 r. - zwyciężyła w cyklu, dzieląc się główną nagrodą z Sanyą Richards.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.