Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7944 miejsce

Rusza łódzka szkoła pilotów

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-03-30 08:01

Chcesz zostać pilotem i zarabiać 40 tys. zł miesięcznie? Nie ma problemu, bo w Łodzi można uczyć się pilotażu i zostać pilotem samolotów ultralekkich, uzyskać licencję turystyczną, zawodową, a nawet liniową.

Fot. W Łodzi ruszyła szkoła pilotówTa ostatnia to najwyższy stopień wtajemniczenia. Licencja liniowa ATPL (Air Transport Pilot Licence) jest wymagana przez linie lotnicze do wykonywania zawodu pilota rejsowego.

Po raz pierwszy w historii prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przyznał certyfikat uprawniający do szkolenia w Łodzi pilotów lotnictwa turystycznego, biznesowego, a także profesjonalnego. Niestety, aby zostać pilotem, trzeba dysponować grubym portfelem.

– Koszt najtańszego szkolenia dla osoby ubiegającej się o licencję pilota waha się od 11 tys. zł (za świadectwo ultralight) do ok. 20 tys. zł za licencję turystyczną – mówi Adam Stawczyk, prezes zarządu pierwszej w Łodzi szkoły pilotów Air Bartolini. Jeszcze wyższe są koszty szkoleń zawodowych, które przekraczają 100 tys. zł za licencję liniową.

– Trzeba jednak wiedzieć, że obecnie zapotrzebowanie na pilotów jest ogromne – dodaje Adam Stawczyk. – LOT ma kilkadziesiąt wakatów i przyjmuje pilotów z zagranicy, by realizować połączenia. Warto również wiedzieć, że zarobki pilotów liniowych często przekraczają nawet 40 tys. zł miesięcznie.

Zajęcia w łódzkiej szkole pilotów rozpoczną się 20 kwietnia. Jest już 8 kandydatów. Wśród nich Damazy Szynklewski, prezes firmy cukierniczej. – Postanowiłem zostać pilotem, bo bardzo często podróżuję w sprawach biznesowych, a samolotem wszędzie szybko dotrę – mówi.

Kadra instruktorska liczy 12 osób. Są w niej piloci liniowi, wykładowcy politechniki, kontrolerzy ruchu lotniczego, lekarze orzecznicy.

Do dyspozycji kursantów łódzkiej szkoły będą na razie 4 samoloty:
Ultralekki Zodiac - maszyna umożliwia najańsze latanie, głównie w celach rekreacyjnych.
Cessna 150 i 152 - najpopularniejsze amerykańskie samoloty szkoleniowe. Są łatwe w pilotażu. Większość pilotów dużych liniowych samolotów zaczynała właśnie na tych maszynach.
Cessna 172 - pozwala zabrać na pokład 3 pasażerów z bagażem na odległość ponad 900 kilometrów.
Piper PA28R - najpopularniejszy samolot szkoleniowy, pozwalający na zdobycie licencji zawodowej i uprawnień do lotów wg wskazań przyrządów.

Aby zasiąść za sterami...
Kandydat na pilota musi mieć ukończone 17 lat, posiadać wykształcenie co najmniej gimnazjalne lub równorzędne, a w wypadku licencji zawodowej i liniowej co najmniej średnie, być osobą niekaraną, posiadać stosowne świadectwa lekarskie, wydane przez lotniczego lekarza orzecznika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Janusz Pijanka
  • Janusz Pijanka
  • 09.04.2011 09:26

mieszkam 70 km od Lodzi interesuje mnie ten kurs 20 kwietnia,ale...czy w zww.jak ponizej,bede mogl chodzic na kurs no i co dopirro zaczalem leczyc zeby a czytalem,ze trzeba miec dobre uzebienie.www.ksiestwoklonowa.buntownik.pl www.klonowa.friko.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janusz Pijanka
  • Janusz Pijanka
  • 09.04.2011 09:19

Chce latac lekkimi samolotami ale chyba nie bede mogl zrobic licencji pilota-bo choc jestem osoba uczciwa,bylem wrobiony w sprawe sadowa i karany!Czy przez to nie moge kupic sobie aawionetki i zrobic licencje pilota lekkich samolotow?!www.klonowa.friko.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Gawronski
  • Marek Gawronski
  • 13.10.2010 21:08

ja mam pytanie ...ile kosztuje godzina szkolenia samolotem Cessna

Komentarz został ukrytyrozwiń

adsada

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.