Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24761 miejsce

Rusza Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska. Są miejsca!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-09-04 17:12

Od 21 do 26 wrześnie odbywać się będzie Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska. Impreza pt. „Polscy i niemieccy dziennikarze wobec wyzwań wielokulturowej Europy. Rola mediów w jednoczącej się Europie i dialogu międzykulturowym” zawita do Gliwic, Katowic, Opola i Krakowa.

 / Fot. www.mediahaus.plIV edycja Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej to sześciodniowe warsztaty i seminaria skierowane do studentek i studentów dziennikarstwa oraz kierunków pokrewnych, a także wszystkich tych, których interesuje magia świata mediów oraz rola polsko-niemieckiej współpracy na rzecz przyszłości wielokulturowej Europy.

Spotkanie młodych ludzi z Polski i Niemiec fascynujących się dziennikarskim rzemiosłem i przesłaniem zawodu dziennikarza będzie okazją do niecodziennego spojrzenia na świat mediów „od kuchni”. IV edycja Akademii zostanie wzbogacona o większą ilość zajęć praktycznych prowadzonych przez polskich i niemieckich ekspertów – warsztatów sztuki dziennikarskiej, podczas których uczestniczki i uczestnicy samodzielnie przygotowywać będą krótkie felietony, artykuły oraz reportaże radiowe i prasowe wykorzystując zdobytą wiedzę oraz dziennikarskie umiejętności.

Podczas Akademii poruszana będzie tematyka tolerancji, stereotypów i uprzedzeń w przekazie medialnym, jak również rola dziennikarzy w kontekście budowania wzajemnego zrozumienia i podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej różnorodności poprzez rzetelne informowanie o różnorodności i wielokulturowości Europy i płynących z tego korzyściach. Poruszanie tych obszarów tematycznych jest szczególnie ważne ze względu na fakt, iż obecnie obchodzimy Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego, którego celem jest m.in.: uświadomienie osobom mieszkającym w UE, zwłaszcza młodym ludziom, jakie znaczenie ma angażowanie się w dialog międzykulturowy w życiu codziennym oraz rozwijanie aktywnego i otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego, które szanuje różnorodność kulturową. W tym kontekście przybliżymy także tajniki zawodu dziennikarza – zawodu, który jest pasją, sposobem życia, powołaniem do szczególnej postawy wobec rzeczywistości świata polityki, nauki i kultury.

Jako referentów Akademii zaprosimy wybitnych dziennikarzy zajmujących się europejską tematyką zarówno w polskich, niemieckich i europejskich mediach. W ramach Akademii udział wezmą także dziennikarze, którzy zostali wyróżnieni w ramach Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. W ramach Akademii Dziennikarskiej część programu realizowana będzie w redakcjach gazet, studiach radiowych i telewizyjnych żywo obecnych na medialnej mapie Górnego Śląska i Małopolski. Planujemy wizyty m.in. w TVN i TVN24, Telewizji Satelitarnej TVS, TVP Opole oraz redakcjach radiowych.

Akademia podzielona będzie na dwie części: pierwsza – Dziennikarskie ABC – odbędzie się głównie w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestniczki i uczestnicy Akademii wezmą udział
w cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom pracy dziennikarza, kreowaniu przekazu medialnego dotyczącego tematyki europejskiej oraz roli mediów w jednoczącej się Europie i międzykulturowym dialogu. Uczestniczki i uczestnicy Akademii spotkają się między innymi z przedstawicielami mediów i korespondentami zagranicznymi,
druga część –Dziennikarstwo w praktyce – to praktyczna część Akademii, podczas której uczestniczki i uczestnicy odwiedzą największe redakcje na Górnym Śląsku oraz w Krakowie.

W Akademii udział weźmie 20 osób z Polski i z Niemiec, które nadesłały reportaż lub artykuł w języku polskim lub niemieckim nt.: „Polskie i niemieckie media w dialogu międzykulturowym – ideał, rzeczywistość, perspektywy”. Uczestniczki i uczestnicy tegorocznej edycji Akademii zostali wyłonieni w dniu 25 sierpnia w wyniku obrad jury składającego się z przedstawicielek Centrum Europejskiego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej na stronie www.mediahaus.pl na której dostępne są programy, artykuły, reportaże i opinie uczestników wcześniejszych edycji projektu. Organizatorzy: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Konrada Adenauera, Samorząd Miasta Gliwice

Patronat medialny: Wiadomości24.pl, Nowiny Gliwickie, Radio Opole

***
OD REDAKCJI. W części zajęć akademii (Dziennikarskie ABC – odbędzie się głównie w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, pon. i wt. 21 i 22 września) będzie mogło uczestniczyć troje dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl. Zgłoszenia osób - najchętniej ze Śląska, Wrocławia, Krakowa, czy Opola - odbieramy tradycyjnie, czyli czekamy na mail redakcja@wiadomosci24.pl z linkiem do profilu autora :))
A i wśród referentów będzie przedstawiciel Wiadomości24.pl.


***
Kontakt: Marzena Kurzacz, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice, e-mail: marzena.kurzacz@haus.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.09.2008 15:57

O O tolerancji ! Coś dla mnie ! Szkoda tylko że ze Śląska...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne, szkoda, że nie mogę wziąć w tym udziału :( A kto będzie referował z W24? Uchylcie rąbka tajemnicy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.