Facebook Google+ Twitter

Rusza proces "stulecia" w sprawie zamachów z 11 września

W Guantanamo na Kubie rozpoczyna się proces pięciu domniemanych organizatorów zamachów z 11 września 2001 r. Proces może trwać nawet rok.

Collection of photos related to the September 11 attacks, meant to be used as the infobox image for that article on Wikipedia. / Fot. UpstateNYer/Wikimedia Creative Commons 3.0Rusza właśnie proces pięciu domniemanych organizatorów ataku w Stanach Zjednoczonych z 11 września, w których zginęło 2973 osoby.
Zamach przeprowadziło 19 osób, a celem ataków padły dwie bliźniacze wieże WTC, budynek Pentagonu oraz pola Pensylwanii. Prawdopodobnie ostatnim punktem miał być Biały Dom lub Kapitol, ale samolot rozbił się wcześniej za sprawą pasażerów, którzy przeszkodzili porywaczom.

W procesie, który rusza na Kubie w Guantanamo, stanie przed sądem 5 oskarżonych: di Khalid Shaikh Mohammed - człowiek, który obwieścił się mózgiem zamachów, Aziz Ali, Walid Muhammad Salih Mubarak Bin Attash, Ramzi Binalshibh i Mustafa Ahmed al-Hawsawi Adam. Zamachowców aresztowano 9 lat temu, od pięciu lat stawiali się na przesłuchaniach w sądzie wojskowym amerykańskiego więzienia na Kubie, w celu udowodnienia im winy lub oczyszczenia z zarzutów.

Do udziału w procesie, o którym mówi się "proces stulecia", dopuszczono 60 dziennikarzy i kilkunastu krewnych ofiar, a cały proces będzie transmitowany na żywo, choć bierze się pod uwagę możliwość nałożenia cenzury na przebieg transmisji, która będzie opóźniona o 40 sekund. W czterech amerykańskich bazach wojskowych zamontowano już ogromne telebimy, na których będzie można obserwować przebieg przesłuchań zamachowców.

Pięciu oskarżonym, którzy stają przed sądem, zarzuca się szkolenie i finansowanie 19 mężczyzn, którzy w 2001 roku dokonali zamachów z udziałem samolotów. Akt oskarżenia obejmuje: terroryzm, porwanie samolotów, morderstwa z naruszeniem prawa wojennego, karną konspirację i dokonanie masakry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Ryszard Kosacz-jak podałam w tekście , źródło materiału to Corriere.it

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakie jest źródło tego artykuliku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli dalej podtrzymujemy fikcję o tym jak to paru panów po kursie latania na awionetkach było w stanie prowadzić wielkie samoloty nisko nad miastem i jeszcze trafić w to co chcieli?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.