Facebook Google+ Twitter

Rusza przebudowa dworca kolejowego Łódź Fabryczna

W sobotę 15 października, punktualnie o 23.10 z dworca Łódź Fabryczna w kierunku Widzewa wyruszył ostatni skład Przewozów Regionalnych. W poniedziałek rozpoczną się przygotowania do przebudowy historycznego dworca.

Dworzec Łódź Fabryczna od strony peronów / Fot. Wiktor Baron, CC 3.0W sobotę historyczny dworzec kolejowy licznie odwiedzali Łodzianie, a wielu z nich wieczorem udało się ostatnim pociągiem do łódzkiego Widzewa. W tej krótkiej, choć sentymentalnej podróży, uczestniczył także minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Dworzec, który powstał w 1868 roku już niebawem zniknie pod ziemią i to dosłownie. Jak informuje TVN 24 w poniedziałek 17 października spółka PKP S.A. oraz władze Łodzi dokonają notarialnej wymiany gruntów. Kilka dni później rozpocznie się pierwszy etap przebudowy polegający na ogrodzeniu ponad 20 ha terenów i przygotowaniem ich pod budowę podziemnej stacji.

Łódź Fabryczna / Fot. Wiktor Baron, CC 3.0Podziemny dworzec Łódź Fabryczna ma stać się główną częścią Nowego Centrum Łodzi. Jak podkreślają władze miasta, jest to jedna z największych inwestycji tego typu w Unii Europejskiej. W podziemnym kompleksie kolejowym ma znajdować się osiem torów oraz cztery perony, które usytuowane będą 16,5 m pod powierzchnią, zaś 10,5 m wyżej znajdzie się część dworca autobusowego oraz sieć podziemnych ulic.

Projekty przewiduję także budowę dwóch tuneli. W jednym z nich kursować będą pociągi dalekobieżne oraz regionalne, zaś w drugim koleje dużych prędkości na trasach: Warszawa-Łódź-Poznań oraz Warszawa-Łódź-Wrocław. Przebudowa dworca zakończy się w 2015.

Łódź Fabryczna / Fot. Wiktor Baron, CC 3.0Przebudowa to ogromny problem dla pasażerów. Łódź Fabryczna była ważnym dworcem na trasie Warszawa-Łódź. Jak poinformowało PKP, pociągi, które w dni robocze w godzinach szczytu kursowały na tej trasie, teraz odjeżdżać i dojeżdżać będą na stację Łódź Kaliska. Poza godzinami szczytu, w dni świąteczne i wolne od pracy pociągi wyjeżdżać będą z łódzkiego Widzewa. Takie rozkłady obowiązywać będą do 10 grudnia.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Całkiem brzydkie, ale pełne sentymentu miejsce zostanie zamienione na cud nowoczesności. Byle tylko opóźnienia prac nie było, bo miasto długo paraliżu komunikacyjnego (który i tak jest już wielki) w centrum miasta nie wytrzyma.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mike
  • mike
  • 17.10.2011 08:10

"W tej krótkiej, choć sentymentalnej podróży, uczestniczył także minister infrastruktury Cezary Grabarczyk." - szkoda że w ręce miał bilet w dwie strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.