Facebook Google+ Twitter

Rusza Puchar Sześciu Narodów

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-02-06 10:21

Puchar Sześciu Narodów to cykliczne, najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby w Europie i najstarszy turniej rugby na świecie. Tegoroczne rozgrywki rozpocznie wspaniały mecz drużyn z Irlandii i Włoch.

 / Fot. kalseye, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Rugby_tackle_cropped.jpgBez wątpienia faworytem meczu na Croke Park w Dublinie jest ekipa Irlandczyków, którzy od kilku lat prezentują najwyższą formę. Irlandczycy będą w tym roku bronić pucharu.
Znacznie trudniej wskazać faworyta w dwóch pozostałych meczach. Anglia będzie podejmować na londyńskim stadionie Twickenham drużynę z Walii, natomiast Francuzów czeka ciężkie spotkanie z "twardzielami" ze Szkocji. Nie od dziś wiadomo, że Szkoci, pod wodzą trenera Andy'ego Robinsona na swoim boisku często nie dają szans rywalom. Z drugiej strony zawodnicy reprezentacji Francji w poprzednim roku pokazali, że nie wolno ich lekceważyć.

Puchar Sześciu Narodów rozpoczął swoją historię w 1882 roku. W pierwszym rozegranym meczu na St. Helens Ground w Swansea Anglia pokonała Walię 26-0. W pierwszych latach uczestniczyły w nim cztery państwa: Anglia, Irlandia, Szkocja i Walia. Początkowo nie brakowało problemów organizacyjnych, m.in. w latach 1885, 1887 i 1889 nie udało się dokończyć rozgrywek. W roku 1910 po raz pierwszy zagrała w turnieju Francja i od tej pory pięć państw rywalizowało o Puchar Pięciu Narodów przez dziewięć dekad, z przerwami spowodowanymi głównie wybuchami wojen (w latach 1914-1920 i 1940-1946). W 2000 r. do rywalizacji dopuszczono szósty kraj - Włochy i w tej formule rozgrywki toczą się do dziś.

W ramach rozgrywek o Puchar Sześciu Narodów toczy się także walka o Triple Crown, czyli najlepszą spośród drużyn tzw. "Home Nations". Jeżeli Anglia, Irlandia, Szkocja lub Walia pokona wszystkich rywali z Wysp Brytyjskich w jednym cyklu rozgrywek, zdobywa trofeum.

Drużyna rugby, której uda się pokonać wszystkich pięciu rywali zdobywa Grand Slam. Najsłabszy zespół rozgrywek otrzymuje mało prestiżowe wyróżnienie tzw. drewnianej łyżki (wooden spoon).

Istnieją także inne trofea o mniejszym znaczeniu: Calcutta Cup - otrzymuje zwycięzca meczu Anglia-Szkocja, Millennium Trophy - zwycięzca meczu Anglia-Irlandia, natomiast Giuseppe Garibaldi Trophy - zwycięzca meczu Francja-Włochy.

Więcej na: http://www.rbs6nations.com/en/home.php (oficjalna strona turnieju)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.