Facebook Google+ Twitter

Rusza Uniwersytet Krytyczny!

Dziś, w odnowionych wnętrzach dawnej kawiarni Nowy Świat, rusza Uniwersytet Krytyczny. To idea otwartych, ogólnodostępnych seminariów z myśli społecznej i filozoficznej, a także forum dyskursu na temat współczesności.

 / Fot. PlakatCykl spotkań rozpocznie się o godz. 16 seminarium pt. "Ewolucje lewego brzegu. Filozofia od Sartre'a do Ranciere'a", a prelegentką będzie prof. Małgorzata Kowalska, kierowniczka katedry filozofii w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku. Ta uczennica prof. Barbary Skargi, badaczka francuskiej humanistyki XX wieku, swoją uwagę koncentruje głównie na filozofii politycznej i społecznej.

Jej wykład jest jednym z wydarzeń inaugurujących otwarcie nowego miejsca kultury na mapie Warszawy, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Ta gra słów, oprócz oczywistego nawiązania do adresu (Nowy Świat 63), jest także ukazaniem idei, mającej przyświecać temu miejscu. Mającemu być, w zamyśle organizatorów, ośrodkiem dyskusji o rzeczywistości, oraz szukania alternatywnych wizji współczesności, niekoniecznie zgodnych z głównymi, neoliberalnymi wizjami człowieka i społeczeństwa.

Tytuł antyutopii Aldousa Huxleya, ukazującego świat nie tylko zaawansowanej społecznej inżynierii, ale i tworzenia ludzi od podstaw, warunkowania ich osobowości, psychiki i wyglądu już na poziomie embrionu to przestroga, do jakiej wizji człowieka i świata nie dążyć i zarazem inspiracja do bardziej wnikliwej dyskusji o rzeczywistości.

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego w dawnej kawiarni, mieszczącej się naprzeciwko Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, bardzo blisko Kampusu Głównego, w centrum Warszawy, chce stworzyć intelektualny i kulturalny salon stolicy. Związane z pismem młodej, nowej polskiej lewicy, skupionej wokół środowiska "Krytyki Politycznej", deklaruje chęć tworzenia miejsca zawsze otwartego na nowe poglądy, przestrzeni wolności wyrażania różnorodnych poglądów i idei.

"Chce stawiać na współpracę ze środowiskiem organizacji pozarządowych, instytucji kultury i twórców aktywnie tworzących społeczno-kulturalną mapę Warszawy" - czytamy w uzasadnieniu Zarządu Dzielnicy Śródmieście, przyznającym na okres trzech lat lokal przy ul. Nowy Świat 63 Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego. To, że akurat ten projekt zarząd dzielnicy wybrał spośród piętnastu innych, jest dla Stowarzyszenia, stawiającego sobie tak ambitne cele, sporym kredytem zaufania. I wielkim zobowiązaniem.

I, jak się wydaje, zaczyna ono realizować swoje obietnice, choćby poprzez rozpoczynający się jutro cykl seminariów. Wśród prelegentów, oprócz Małgorzaty Kowalskiej, także m.in. Andrzej Friszke, Marci Shore, Timothy Snyder, Andrzej Mencwel czy Tomasz Piątek.

Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa i wazna informacja - THX...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.