Facebook Google+ Twitter

Rusza XI edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników

W najbliższy piątek podróżnicy, żeglarze i alpiniści z całego kraju zjadą do Gdyni. To tu, kolejny już raz, opowiedzą o swoich dokonaniach, a największe i najciekawsze z nich zostaną nagrodzone.

Oficjalny plakat XI Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów / Fot. Organizatorzy "Kolosów 2009"Pierwsza edycja spotkań odbywała się w lutym 1999 r. Duże zainteresowanie tematyką podróżniczą sprawiło, iż z czasem festiwal zyskał ogólnopolski zasięg. W tym roku odbędzie się jego XI edycja, a nagrody, tzw. "Kolosy", wręczone zostaną po raz 10. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in.: Piotr Opacian (samotny spływ kajakiem przez dżunglę na trasie 700 km), kpt. Jacek Wacławski (roczna wyprawa jachtem "Stary" do akwenu Antarktyki), i Marcin Miotk (pierwsze polskie wejście bez tlenu na Mount Everest). Statuetki "Super Kolosów" trafiły m.in. do kpt. Ludomira Mączki, Marka Kamińskiego i kpt. Krzysztofa Baranowskiego.

- Nagroda Kolosów jest najlepszym wyróżnieniem dla tych, współczesnych nam ludzi, którzy podobnie, jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości, porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszać na szlak odkrywczej przygody, nieprzetartymi ścieżkami, otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka - czytamy na oficjalnej stronie Festiwalu.

Tegoroczną edycję (potrwa ona od 20 do 22 marca) rozpocznie "Dzień wody i fotoplastykonu", podczas którego odwiedzimy m.in. Chiny, Kamczatkę, Filipiny i Indie, prześledzimy ścieżki rdzennych mieszkańców Kanady i zanurkujemy w najgłępszej studni jeskiniowej Oceanii. Swój podwójny jubileusz świętować będzie jeden z najpiękniejszych polskich żaglowców - Dar Pomorza, pierwszy który pod polską banderą opłynął przylądek Horn.
Podczas sobotniego "Dnia podróży i wyczynu", zaprezentowane zostaną wyprawy Jacka Jarosika (Azja Środkowa), Anny Grebieniow ("Żaglowozem przez Pustynię Gobi") i duetu Rafał Łabuz - Tomasz Turchan, który wybrał się... maluchami do Mongolii ("Rajd Lajkonika"). Podróżnicy zabiorą nas również m.in. na Grenlandię i wyspę Rapa Nui (to właśnie posągi Wyspy Wielkanocnej są symbolami "Kolosów"). Wraz z Piotrem Strzeżyszem przejedziemy rowerem przez Andy, a z członkami AKT "Watra" odwiedzimy Cruz del Condor.

Ostatni dzień, poświęcony "górom i kolosom", zabierze nas w magiczną podróż przez Tybet, Gunnbjorns Fjeld i Kirgizję. O zdobyciu dwóch ośmiotysięczników w 2008 roku opowie Kinga Baranowska - jedna z najmłodszych polskich himalaistek. Marek Kalmuś zabierze nas na tajemniczą górę Kailasz, a Janusz Gołąb opowie o zdobyciu ściany Kedar Dome.

Niedzielę zakończy koncert bydgoskiego zespołu Własny Port oraz ogłoszenie zwycięzców w każdej z kategorii (alpinizm, eksploracja jaskiń, podróże, wyczyn roku, żeglarstwo). Szczegółowy program, dostępny jest na stronie Festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.