Facebook Google+ Twitter

Rusza XXV Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

16 dni pieszego wędrowania na dystansie ponad 500 kilometrów i jeden cel - sanktuarium maryjne w Częstochowie. Po raz 25. wyrusza Gdańska Pielgrzymka na Jasną Górę.

Pątnicy na trasę wyruszą w sobotę wczesnym rankiem, tradycyjnie najpierw uczestnicząc we mszy świętej o godzinie 6. Zanim dotrą do Częstochowy czeka ich wędrówka przez blisko 100 miejscowości. Odwiedzą 6 sanktuariów. Każdy z pielgrzymów idzie z określonymi intencjami. Jedni proszą za siebie, o zdrowie, pomyślność w życiu, natomiast inni ofiarowują trud pielgrzymowania za pozostających w miejscu zamieszkania, którzy często nie są w stanie sami podołać trudowi wędrówki na Jasną Górę.

Organizacja pielgrzymki wymaga trudu wielu osób. Wcześniej organizowano spotkania, na których ustalane były szczegóły wędrówki. Na trasie posługują kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz porządkowi, służby medyczne, kwatermistrzowie, kierowcy. Wszyscy z wyznaczonymi zadaniami, przygotowani, by nieść pomoc pielgrzymom. Takie sprawy, jak noclegi, pożywienie, pomoc medyczna, to podstawowe elementy, które muszą być zapewnione wszystkim wędrującym. Dodatkowo cała grupa podzielona jest na mniejsze grupy, by łatwiej można było logistycznie kontrolować pielgrzymów.

Pielgrzymka na Jasną Górę. / Fot. Dziennik Łódzki	Anna GronczewskaKażdy, kto chciał wyruszyć na trasę, musiał zaakceptować specjalny regulamin, w którym jasno opisane są zasady, którymi należy się kierować podczas pielgrzymki. W pielgrzymce samodzielnie mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia, które mają zaświadczenie od rodziców. Młodsi wędrować mogą jedynie pod opieką dorosłych. Dla osób w wieku 55 i więcej lat konieczne jest specjalne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia. Podczas pielgrzymki obowiązuje bezwzględna wstrzemięźliwość od picia alkoholu, palenia tytoniu i spożywania lodów. Dodatkowo regulamin określa kwestie dotyczące organizacji marszu, noclegów, bagażu, transportu.
Wszyscy, którzy nie wyruszą na Jasną Górę będą mogli poczuć atmosferę dzięki audycjom radia pielgrzymkowego. W trakcie pielgrzymki nadawane będą codziennie dwa bloki programowe, a w nich najaktualniejsze informacje z trasy. Specjalni reporterzy informować będą o wszystkich ważniejszych wydarzeniach na trasie marszu. Radia można słuchać na stronie http://www.pielgrzymka.radiomodem.pl/.

Warto dodać, że w drodze do Częstochowy od dwóch dni jest już Gdyńska Pielgrzymka, która dotrze na miejsce w ten sam dzień co gdańszczanie 12 sierpnia. Na stronie http://pielgrzymki.opoka.org.pl na bieżąco będzie można śledzić postępy pątników.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus od pielgrzyma

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.