Facebook Google+ Twitter

Ruszają dotacje dla przedsiębiorców dostarczających internet

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-16 16:30

Rusza unijny program dotacji dla przedsiębiorców, którzy chcą dostarczać internet do miejsc pozbawionych dostępu do sieci. Wielu firmom, które chciały wziąć udział w pilotażu tego programu, odmówiono. Komputerowy system MSWiA odpowiadał, że na danym terenie istnieje sieć internetu.

Okazało się, że decyzje były podejmowane na podstawie błędnych map. Przekonał się o tym między innymi Andrzej Banach, który chciał uzyskać unijną dotację na zapewnienie dostępu do internetu dla wsi w okolicach Kolna.

Banach sprawdził, że w trzydziestu jeden wioskach nie ma nawet telefonów stacjonarnych i ludzie czekają na dostęp do internetu. Ale ministerstwo odpowiadało, że internet tam jest i nie ma podstaw do przyznania unijnej dotacji.

Z map MSWiA wynikało, że prawie cały obszar Polski jest objęty dostępem do internetu. Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski podkreśla, że w Polsce jest wiele tak zwanych białych plam, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu. Strzałkowski dodaje, że nie można traktować każdego użycia internetu poprzez komórkę jako pełnego dostępu do sieci. Według niego, trudno jest ustalić internetowe białe plamy. Dopiero gdy sprawdzi się daną wioskę, okazuje się, że jest tam jeden telefon u sołtysa, a mieszkańcy są pozbawieni internetu.

MSWiA tłumaczy, że błąd polegał na wykorzystaniu map z urzędów marszałkowskich województw. Wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż podkreśla, że resort poprawia już mapy, będzie chciał też w niejasnych sytuacjach wykorzystać ekspertów UKE, którzy mogliby sprawdzić zasięg internetu w konkretnych miejscowościach.

W ramach unijnego projektu do roku 2013 do wykorzystania jest 200 milionów euro.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.