Facebook Google+ Twitter

Ruszają zdjęcia do filmu „Post mortem opowieść katyńska"

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-09-29 22:41

Matki, żony, córki – to właśnie kobiety będą głównymi bohaterkami nowego filmu Andrzeja Wajdy „Post mortem opowieść katyńska”. Pierwszy klaps na planie padnie 3 października.

Fot. MWMEDIA/Jacek BardadynW opowieści o polskich oficerach zamordowanych przez NKWD w lasach katyńskich wystąpią m.in. Krzysztof Kolberger, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra oraz Magdalena Cielecka.

- Praca nad tym filmem to dla mnie bardzo ciężkie chwile. Zastanawiam się, czy ze względów osobistych sam nie powinienem pojawić się na ekranie choćby na chwilę jako narrator – mówi Andrzej Wajda. Jego ojciec był jednym z polskich oficerów zamordowanym w lasach katyńskich w 1940 r.

Scenariusz do filmu powstał na kanwie utworu Andrzeja Mularczyka „Opowieści katyńskie”.
– Film będzie opowiadał po części o mnie, ale przede wszystkim o tym straszliwym kłamstwie katyńskim – mówi Wajda. Będzie to pierwszy polski film poruszający problem tej zbrodni. – Naszym celem nie jest odkrycie całej prawdy o tym, co się wówczas wydarzyło. Liczne kobiece role uosabiają los tysięcy okaleczonych wojną polskich matek, żon i córek – dodaje.
Na ekranie zobaczymy m.in. Magdalenę Cielecką, Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę i Agnieszkę Glińską.
– To będzie bardzo trudna praca, ponieważ spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność. To pierwszy projekt o tematyce katyńskiej. Czujemy napięcie, które wisi w powietrzu, ale to może nam pomóc stworzyć coś wielkiego – mówi Cielecka, która w filmie zagra Magdę, siostrę zamordowanego w Katyniu konstruktora samolotów. Wszyscy aktorzy w filmie wystąpią pod własnymi imionami.
– Chciałem uniknąć porównań do osób, które rzeczywiście dotknęła ta zbrodnia. One i tak wiele wycierpiały, a film fabularny nie do końca może oddać wszystko w stu procentach zgodnie z prawdą – tłumaczy Wajda.

Zdjęcia do filmu będą kręcone głównie w Krakowie i Warszawie. Premiera odbędzie się jesienią przyszłego roku.

MK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.