Facebook Google+ Twitter

Ruszył największy transport materiałów radioaktywnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-04 19:16

We Francji rozpoczął się największy w historii transport materiałów radioaktywnych. Z zakładów uzdatniania odpadów radioaktywnych Areva w Le Hague we Francji przewiezionych zostanie do Japonii niemal dwa tysiące ton plutonu.

Materiał radioaktywny został przewieziony do portu w Cherbourgu pięcioma ciężarówkami eskortowanymi przez kilkadziesiąt samochodów policji i żandarmerii. Drugi konwój ma wyruszyć w nocy.

Materiały radioaktywne przewożone są do Japonii, gdzie tamtejsze elektrownie atomowe mają je wykorzystać w działaniach cywilnych. Zgromadzone materiały to mieszanka uranu i plutonu odzyskanego z odpadów radioaktywnych.

Przeciwko operacji protestuje Greenpeace, który ostrzega, że z materiału przewożonego z Cherbourga można skonstruować 225 bomb atomowych. Trasa rejsu dwóch statków brytyjskich, które przewiozą niebezpieczny ładunek jest nieznana.

Mimo tego i również mimo, że na statkach znajduje się wojsko i policja Greenpeace, który domaga się od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wydania zakazu transportu, jest zdania, że niebezpieczeństwo, iż materiały radioaktywne dostaną się w ręce terrorystów jest bardzo duże. Areva twierdzi, że z przewożonych materiałów nie można wyprodukować bomby.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.