Facebook Google+ Twitter

Ruszył portal Polska XXI

Pomysłodawcy tego projektu doskonale zdają sobie sprawę, że w Polsce założenie partii politycznej, na kilka lat przed wyborami mija się z celem. Portal Polska XXI ma za zadanie uchronić swoich twórców od politycznego niebytu.

Główna strona portalu Polska XXI. / Fot. Mateusz PilarczykSposób finansowania partii politycznych w naszym kraju określa Ustawa o partiach politycznych oraz Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu. Obydwa dokumenty przewidują dotacje budżetowe na rzecz partii politycznej, tylko i wyłączenie w przypadku jeśli w ostatnich wyborach przekroczyła one próg 3 proc. oddanych głosów dla samodzielnego komitetu oraz 6 proc. w przypadku, gdy był to komitet koalicji. Oczywiście treść tych ustaw jest doskonale znana Janowi Rokicie, Rafałowi Dutkiewiczowi oraz Kazimierzowi Ujazdowskiemu - twórcom Polski XXI.

W młodych siła


Pomysłodawcy wspólnie twierdzą, że projekt postanowili skierować głównie do młodych ludzi. Postępowanie takie wydaje się uzasadnione biorąc pod uwagę, że w polskim internecie przeważa aktywność grupy wiekowej 16- 35 i ta forma przekazu z pewnością trafi do przewidywanego grona odbiorców. Obranie takiej grupy docelowej wskazuje, że nasi politycy zaczynają się coraz szybciej uczyć. Przecież o wygranej Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w dużej mierze zadecydowała aktywizacja młodych ludzi, których delikatnie mówiąc, polityka wcześniej mało obchodziła. To sprytne posunięcie i zaproszenie do dyskusji także nastolatków może przynieść wymierne korzyści, przecież w przyszłych wyborach będą oni stanowili niemały odsetek wyborców, który pójdzie do urn chociażby z ciekawości.

Z czym do obywatela?


Zawartość portalu jest na razie uboga. Z czego oczywiście w pierwszych dniach działalności nie można czynić zarzutu. Widać już jednak pewien zarysy tego, co możemy się spodziewać w przyszłości. Na pierwszy plan wybijają się duże banery, kierujące nas na blogi „ojców założycieli”. Niestety, treść pierwszych wpisów nie poraża erudycją autorów. Rafał Dutkiewicz ograniczył się do wywołania do tablic posłów i senatorów PO poprzez opublikowanie listu, jaki do nich wysłał. Niestety list składa się z dziesięciu ogólnikowych punktów, które mógłby sformułować każdy średnio zaangażowany w życie publiczne Polak, któremu dobro Polski i jej rozwój leży na sercu.

Trochę lepiej rozpoczyna swoją przygodę z blogowaniem Jan Maria Rokita. W swoim stylu, rusza w bardziej filozoficzno-politologiczne rozważania. Jednakże kolejne narodziny pana Rokity na scenie politycznej i związane z nimi zaproszenie do dyskusji już mnie nie przekonują. Miłym zaskoczeniem jest wykrystalizowanie się poglądów osoby, która do niedawna odżegnywała się, że z polityką nie chce mieć już nic wspólnego. Kilka miesięcy milczenia przywróciło politykowi polot w formułowaniu wypowiedzi. Rokita pyta, gdzie podziała się ambicja, która według niego charakteryzowała wcześniej polską politykę. „Wraz z wyborami 2005 roku wszystko prysło jak bańka mydlana. Pusta i bezmyślna kampania nienawiści, wkrótce zastąpiona równie pustą i bezmyślną propagandą miłości” - ostatnio tak zdecydowaną w przekazie i klarowną opinią Rokity było słynne sformułowanie ”Nicea albo śmierć”.

Blog Ujazdowskiego jest swoistą mapą, która opisuje portal i wyjaśnia ideę powstania Polski XXI. Zainteresowanym polecam zacząć lekturę właśnie od wpisu Ujazdowskiego, który wchodzi w rolę przewodnika. Kazimierz Ujazdowski staje w roli lidera, nakreślając cele, jakie stawia sobie portal i nakreśla kierunek jego rozwoju: „Portal Polska XXI jest reakcją na dominującą dziś politykę niskiej jakości (…) Wielu pyta, czy konserwatyści założą nową partię. Nie mamy takich planów, myślimy o pracy programowej, (…) o pracy z udziałem ekspertów, samorządowców, ludzi nauki, elity młodego pokolenia, której głos nie jest słuchany”.

Droga do parlamentu?


Panowie, przynajmniej na razie, odżegnują się od chęci zawiązania partii politycznej. Wiadomo jednak, że wbrew poglądowi prezydenta Busha, najlepszą cechą polityka nie jest wcale mówienie wprost tego co myśli. Każda partia musi mieć swój początek, a w Polsce jest obecnie zbyt wiele bezdomnych nazwisk, które nadal w hipotetycznych sondażach przyciągają wyborców. Agitowanie na ulicy ma to do siebie, że jest męczące i trafia tylko do nielicznych. Za to agitowanie w internecie wydaje się na polskim podwórku coraz bardziej skuteczne. Szczególnie jeśli fundamenty projektu podpiera się takimi nazwiskami jak prof. Sztaniszkis, czy Rafał Ziemkiewicz. Myślę jednak, że ta „apolityczna” inicjatywa w miarę zbliżania się wyborów, będzie ewoluowała w kierunku sformalizowanej działalności partyjnej. Portal tworzy zbyt wielu zawodowych polityków, którym ciężko się żyje z dala od ławy poselskiej. Artykuł wspomnianej prof. Sztaniszkis, czy znanego publicysty mają raczej w początkowej fazie pełnić rolę zasłony dymnej, alibi na jakie będzie się można powoływać.

Powstaje pytanie, czy na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla kolejnej opcji? Wydaje się, że tak, bo polska demokracja daleka jest od polaryzacji na linii PiS-PO, a ugrupowania parlamentarne same tworzą coraz więcej miejsca dla nowych inicjatyw. Słaba i rozdrobniona lewica oddaje pola kolejnymi nietrafionymi posunięciami. PO na razie zbyt bardzo jest przejęta rządzeniem i ogłuszona pochlebnymi sondażami, aby martwić się o wybory. Prawu i Sprawiedliwości coraz bardziej odpruwa się przez lata cerowana łatka jedynej prawicowej partii w Polsce. Miejsca jest więc dosyć, a liczba wyborców konserwatywnych, niezadowolonych posunięciami swoich reprezentantów rośnie. Wszystko zależy od tego, czy wspólna idea będzie w stanie na tyle silnie złączyć „nowych trzech tenorów”, aby przetrwali wspólnie do wyborów w 2011 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

aaaa.... nie wiedzialam ze to jakas roznica:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.sejm.gov.pl/prawo/partiepol/partiepol.htm
art. 28

Mowimy o finansowaniu partii, a nie progu wyborczym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"6 proc. w przypadku, gdy był to komitet koalicji." - a nie 8%... ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.