Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7591 miejsce

Ruszył Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

15 października w Urzędzie Miasta Zgierza nastąpiło uroczyste wręczenie indeksów studentom nowo powstałego Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chętnych do nauki na ZU3W było wielu, jednak nie wszystkim udało się dostać.

Wśród propozycji dla słuchaczy Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku znalazły się zajęcia w ramach czterech sekcji: informatycznej, językowej, promocji zdrowia i zdrowego stylu życia oraz artystyczno - humanistycznej. Prowadzący, to głównie nauczyciele ze zgierskich szkół różnego szczebla oświatowego: Gimnazjum nr 3, Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego, a także Kolegium Nauczycielskiego. Zajęcia sekcyjne będą odbywać się raz w tygodniu.

W co drugi piątek wygłaszane będą wykłady z różnych dziedzin nauki. Poprowadzą je m. in. pracownicy muzeów, kardiolodzy, wykładowcy Akademii Muzycznej oraz łódzkiej "filmówki". Będą mogli uczestniczyć w nich wszyscy słuchacze, również ci, którzy mimo starań nie dostali się na Uniwersytet w bieżącym roku akademickim.

Mimo ogromnego zainteresowania uczestnictwem w zajęciach uniwersyteckich, inicjatywa utworzenia ZU3W nie wyszła od zgierskich seniorów, tylko od władz miasta, które przeznaczyły na ten cel odpowiednie środki finansowe. Większość z ponad 120 tego typu uniwersytetów w Polsce to stowarzyszenia powstające przy uczelni wyższej, które utrzymują się głównie ze składek członkowskich oraz z grantów.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał jako sekcja Miejskiego Ośrodka Kultury, ale jest to dzieło kilku jednostek: Urzędu Miasta, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Kolegium Nauczycielskiego. Wśród autorów projektu zabrakło samych zainteresowanych. Według Anny Kwolek, członka zarządu Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, to właśnie ludzie w wieku 50+ powinni czynnie uczestniczyć w tworzeniu i ciągłym rozwijaniu uczelni dla siebie.
- Przecież seniorzy mają określone potrzeby, o których spełnieniu mogą decydować oni sami - mówi Kwolek - Poza tym jest to dla nich szansa, by oprócz nauki konkretnych przedmiotów, mogli zdobywać nowe kompetencje, takie jak przedsiębiorczość i zarządzanie .

Jednak twórcy uniwersytetu w Zgierzu zadowoleni są z tego, że mają swój udział w aktywizacji zgierzan po 50. roku życia. Oczywiście wiążą się z tym pewne obawy co do tego, jak rozwinie się całe przedsięwzięcie. Nikt nie zdobędzie tutaj tytułu naukowego, ale ważne jest, by słuchacze poszerzali swoją wiedzę i rozwijali umiejętności tak długo, jak będą chcieli. Cena - 50 zł za semestr.
- Mam nadzieję, że już po pierwszych miesiącach naszej działalności, wśród uczestników ZU3W wykrystalizują się pomysły na organizację zajęć w kolejnych semestrach - mówi Anna Konopa z Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Zgierza, główna koordynatorka działań zgierskiego uniwersytetu.
Zarząd planuje dodatkowe działania, które będą miały na celu integrację społeczeństwa zgierskiego, również z jego młodszym pokoleniem.

Cała akcja jest nowym doświadczeniem zarówno dla uczestników, jak i dla twórców zgierskiego uniwersytetu. Już w lutym nastąpi pierwsze rozliczenie celowości przedsięwzięcia i sensu jego kontynuacji. Pomysłodawcą Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Tomasz Tołłoczko, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Zdrowia.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2007 14:22

(+) ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.