Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15891 miejsce

Ruszyła akcja "Eko-logiczna Polska"

Czy wiesz, że wytwarzasz rocznie około 210 kg śmieci? A jeżeli mieszkasz w dużym mieście - to prawdopodobnie nawet 350 kg! Dziś rusza nowa akcja społeczna dziennika "Polska". Do pomocy zapraszamy oczywiście działających już dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl. Najlepsze artykuły i zdjęcia o ekologicznych działaniach opublikujemy oczywiście w "Polsce".

 / Fot. "Polska"Hasło "ekologia" spowszedniało i znudziło się. I choć trudno o termin, który przez ostatnie dziesięciolecia zrobił większą karierę, jego nadużywanie powoduje, że traci on swoje pozytywne znaczenie. Mamy ekologiczne problemy, ekologiczną żywność, ekologiczną turystykę, ekologiczne ubrania, ekologiczne kosmetyki, ekologiczny transport i ekologiczny rozwój. Ten kryzys urodzaju spowodował, że ekologia kojarzy się też z ekoterrorystami, którzy każdy element życia człowieka chcą podporządkować naturze. Albo z biznesem, który nadużywa hasła "ekologia", by wcisnąć nam niepotrzebne produkty.

Równocześnie ze wszystkich stron atakują nas apokaliptyczne wieści o ociepleniu klimatu, kończących się zasobach surowców i wymierających coraz to nowych gatunkach zwierząt i roślin.

I co? I nic. Jakoś nie widać, byśmy masowo zaczęli segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i papier czy kupować naturalną żywność. Bo chociaż panuje moda na ekologię, do ochrony środowiska przekonać nas bardzo trudno. Szacunek dla środowiska oznacza bowiem samoograniczenie. Ekologia stała się słowem-wytrychem, za którym łatwo się schować, ale którego nie chce się wprowadzać w życie. Bo: nie mamy czasu, pieniędzy, nie wiemy, jak i po co. Jakiś powód zawsze się znajdzie.

Efekt: tylko znikoma liczba Polaków aktywnie uczestniczy w ochronie środowiska. Choć jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Eurobarometer, większość z nas uważa, że jakość środowiska przekłada się na jakość życia. Kiedy mówi się o środowisku, 26 proc. Polaków w pierwszym rzędzie myśli o krajobrazie, 20 proc. o zanieczyszczeniu w miastach, a 17 proc. o ochronie przyrody. Tylko dla 4 proc. z nas pierwszym skojarzeniem ze środowiskiem jest jakość życia w najbliższym otoczeniu.

Dlatego w akcji społecznej "Eko-logiczna Polska", nie chodzi o to, by nudzić o pozostawianiu planety dla przyszłych pokoleń, walce o lasy deszczowe i ochronie waleni. Ani o to, by przekonywać do jednorazowego wyłączenia światła na godzinkę.

Na początek zabawimy się, niczym w czasach PRL, w zbiórkę makulatury. A to, co było zgrzebne i nudne, postaramy się Państwu uprzyjemnić. W siedmiu miastach - Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Gdańsku - za 5 kg gazet (nie musi to być tylko "Polska", chętnie przejmiemy także konkurencję) będziemy rozdawać sadzonki drzewek.

Malkontentów, którzy oburzą się, mówiąc: a cóż to zmieni?, uspokajamy - może zmienić wszystko. Bo choć 10 tys. sadzonek, które mamy do rozdania, to może nic wielkiego, to 50 ton gazet, które dzięki temu chcemy zebrać, pozwoli ochronić 85 drzew, zaoszczędzić 1mln 325 tys. litrów wody i 76 tys. 300 litrów ropy.

Od dziś w "Polsce" cała seria tekstów - reportaży, wywiadów, listów. "Polska" nie chce budzić opinii publicznej, chce obudzić Polaków. Chce pokazać, że tylko wtedy, gdy ekologia stanie się integralną częścią życia każdego z nas, możliwa jest realna zmiana. Nie musi być to drogie i skomplikowane, ale wprost przeciwnie: bycie proeko uczyni życie łatwiejszym, bardziej przyjaznym, pozwoli zaoszczędzić i najzwyczajniej w świecie poczuć się fajnie. "Polska" chce też, by obudzili się w nas świadomi swoich praw do zdrowego środowiska konsumenci. I chce, byśmy sami potrafili to prawo na biznesmenach, politykach i urzędnikach wymóc.

Dekalog akcji

I Oddaj naturze w makulaturze
II Nie spalaj się w korkach
III Nie brudź jak leci- segreguj śmieci
IV Nie lej wody
V Świeć przykładem - gaś światło
VI Grzej inaczej: szukaj wiatru w polu
VII Z plastiku tylko pieniądze
VIII Posadź drzewo
IX Stare rzeczy przekaż innym
X Ekologii ucz od małego

Akcja w gronie autorytetów

Akcję dziennik "Polska" prowadzi wspólnie z gronem autorytetów w dziedzinie ochrony środowiska. Razem z nimi właśnie opracowano powyższy dekalog zasad, którymi każdy z nas powinien kierować się codziennie: w kuchni, pokoju, biurze, łazience. Ale "Eko-logiczna Polska" to nie jest napuszone zadanie tylko dla profesorów. By akcja zadziałała, musicie się do niej włączyć. Piszcie, mejlujcie, dzwońcie do "Polski". Zawiadamiajcie, co Wam się podoba, a co nie i to nie tylko w tej akcji, ale także w ochronie środowiska w naszym kraju. Opisujcie też swoje własne doświadczenia związane z ochroną środowiska.

Pisać można pod adres: ekologiczna@polskatimes.pl, lub na adres redakcji: ul. Domaniewska 41, Warszawa.

Jeżeli dzieje się coś szczególnie bulwersującego, o czym chcecie nas jak najszybciej zawiadomić, można też wysłać do nas MMS ze zdjęciami lub krótkim filmem. Takie wiadomości prosimy przesyłać pod numer tel. +48 607-67-67-10 (opłata za MMS zgodna z planem taryfowym Twojego operatora). Jeśli chcesz, by Twoje zdjęcie było sygnowane Twoim imieniem i nazwiskiem, załóż konto w serwisie i dodaj tam numer telefonu, z którego wysyłasz MMS-y w Wiadomości24.pl.

Specjalnie stworzono też adres www.polskatimes.pl/ekologiczna, pod którym będzie można przeczytać wszystkie publikacje dotyczące naszej akcji. Eko-logiczna Polska będzie więc nie tylko na papierze, ale także w internecie i eterze. Opisywać te działania będzie radio RMF FM, portal Nasze Miasto.pl a także portal dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl.

Do pomocy zapraszamy oczywiście działających już dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl, ale zachęcamy do włączenia się również tych jeszcze w portalu niezarejestrowanych. Najlepsze artykuły i zdjęcia opublikujemy oczywiście w "Polsce".
Do współpracy zapraszamy ekspertów.

Nasi eksperci

Jerzy Ziaja - prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. Ekspert nie tylko z zakresu recyclingu, ale także od przetwarzania i ograniczania zanieczyszczeń. Konsultant sejmowej komisji ds. środowiska i współtwórca nowelizacji prawa dotyczącego segregacji śmieci.
Marek Kryda - dyrektor Instytutu Ochrony Zwierząt w Polsce, członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Jako ekspert uczestniczył w pracach legislacyjnych nad kilkoma ustawami poświęconymi tym zagadnieniom. Jeden z twórców Obywatelskiej Koalicji Zielonych.
prof. Jan Żelazo - specjalista inżynierii i ochrony środowiska wodnego. Członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody w komisjach - ds. parków krajobrazowych, ochrony krajobrazu i przyrody nieożywionej oraz ds. ochrony mokradeł, obszarów słodkowodnych i morskich.
dr hab. Piotr Skubała - wykłada na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się filozofią środowiskową, ekoetyką i edukacją ekologiczną. Laureat "Zielonego Czeku" w kategorii edukacja; organizator Festiwalu Kultury Ekologicznej w Katowicach.
Jadwiga Łopata - założycielka Europejskiego Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki w Polsce, Za promowanie eko-rolnictwa w Polsce i Europie dostała w 2002 r. Nagrodę Goldmana, uważaną za odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie ochrony środowiska.

Warto wiedzieć

210 kg śmieci wytwarza rocznie przeciętny Polak. Najwięcej mieszkańcy miast - 350 kg
1660 m3 to zasoby wody na gospodarstwo domowe w Polsce; mamy jej tyle, ile Egipt
33 proc. gleb w Polsce jest zdegradowanych, wkrótce będą się nadawały tylko pod miasta.

(Sylwia Czubkowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

*pracy

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i jeszcze jedno przykazanie
aby w mairę możliwości, uzywać jakiejs rzeczy parokrotnie, wiele razy, np. torebek, tzw. reklamówek chociażby. wykorzystywac pudełka, skrzynki rózne graty do czegoś tam, np. sładowania gwoździ w piwnicy;]

ale spory, rowerem do rpacy jeździć nie bede, poemituje spaliny w kosmos;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.