Facebook Google+ Twitter

Ruszyła budowa Centrum Nauki Kopernik

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-28 16:24

Nad brzegiem Wisły w Warszawie ruszyła budowa Centrum Nauki Kopernik. Będzie to pierwsze eksploratorium naukowe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Interaktywne centrum edukacji naukowej powstaje nad tunelem nad Wisłostradą.

W budynku o powierzchni 18 tysięcy metrów kwadratowych znajdą się interdyscyplinarne wystawy: Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Strefa światła, Korzenie cywilizacji, a także galeria dla młodzieży i galeria dla dzieci od 3 do 6 lat, w których będzie można samodzielnie przeprowadzać doświadczenia.

Atrakcją Kopernika będzie multimedialne planetarium o średnicy 16 metrów, dla pasjonatów przygotowano trzy laboratoria: biologiczne, fizyczne i chemiczne, gdzie pod opieką naukowców będzie można przeprowadzać eksperymenty. Z kolei w pracowni robotycznej będzie można uczestniczyć w projektach tworzenia robotów.

Jak mówi dyrektor Centrum Robert Firmhofer eksploratorium ma być miejscem wolnym od nudy. Każdy zwiedzający będzie przychodził do Centrum nie po to, żeby ogladać, ale po to żeby przeprowadzać doświadczenia i odczuwać je na własnej skórze. Nowość w tego rodzaju edukacji polega na tym, że zwiedzający jest emocjonalnie zaangażowany.

Centrum Nauki Kopernik będzie ośrodkiem gdzie nie tylko można, ale i trzeba dotykać eksponatów. Idea eksploratorium to pokazanie jak rozwija się nasza cywilizacja. Zdaniem szefa rady programowej Kopernika prof. Łukasza Turskiego to raj dla ludzi, którzy ciągle pytają dlaczego. Będzie można poszukać odpowiedzi na pytanie jak powstają huragany, uczestniczyć w operacji, czy porównać swe siły z małpą i sprawdzuć kto dłużej powisi na drążku.

Budowa Centrum Nauki Kopernik potrwa dwa lata, władze miasta przeznaczyły na inwestycje ponad 337 milionów złotych. Jak podkreśla, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, kwota jest duża, ale Centrum jest bardzo potrzebne. W ocenie prezydent Warszawy efektów jest wiele nie tylko edukacja i nauka, ale też zagospodarowanie przestrzeni nad tunelem.

Centrum Nauki Kopernik będzie jednym z najciekawszych gmachów publicznych jakie powstają w Polsce. Będzie to budowla o wysokości 12 metrów, która wpisuje się w nadwiślańskie bulwary, elewacja będzie ułożona z pionowych płyt z betonu zbrojonego włóknem szklanym. Centrum z lotu ptaka ma przypominać literę "L", wszystko w otoczeniu zieleni i ogrodem na dachu.

Szef pracowni RAr 2 Laboratorium Architektury Jan Kubec uważa, że będzie to nie tylko funkcjonalny, ale ekologiczny i bardzo nowoczesny budynek.

Nad Wisłą przewidziana jest też galeria sztuki, amfiteatr i Park Odkrywców z urządzeniami do zabaw i eksperymentów pod gołym niebem. Centrum Nauki Kopernik to wspólna inicjatywa władz Warszawy, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.