Facebook Google+ Twitter

Ruszyła budowa Gazociągu Płn. "Ominie terytoria tranzytowe"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-09 13:28

Rosjanie oficjalnie rozpoczęli budowę Gazociągu Północnego. Gazociąg ułożony będzie na dnie Morza Baltyckiego i połączy Rosję z Niemcami. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział podczas uroczystości w Wyborgu , że Gazociąg Północny zapewni dostawy gazu bezpośrednio do Europy Zachodniej "omijając terytoria tranzytowe".

Co prawda pierwsze metry gazociągu już położono, ale w piątek oficjalnie polecenie rozpoczęcia budowy wydał sam rosyjski prezydent. Uroczystości odbyły się w miejscu gdzie będzie zaczynala się bałtycka droga gazociągu, w małym porcie niedaleko Petersburga.

Gazociąg Północny biegnący po dnie Bałtyku do Niemiec, to prestizowa rosyjska inwestycja. Oficjalnie buduje go rosyjsko -niemieckie konsorcjum którego przewodniczącym rady dyrektorów jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder. Jednak znaczna cześć pieniędzy na budowę pochodzi z Rosji.

Po wielu latach Rosjanom udało się ostatecznie ustalic trase gazociągu. Gdy pojawił się ten projekt, wiele panstw bałtyckich zgłosiło swoje zastrzeżenia wobec budowy, kwestionując jej bezpieczeństwo ekologiczne. Gazociąg Polnocny, gdy zostanie uruchomiony, ma być glówną drogą transportu gazu do zachodniej Europy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.