Facebook Google+ Twitter

Ruszyła budowa Stadionu Dziesięciolecia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-15 17:49

Ruszyły prace budowlane na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dziś rozpoczęło się tak zwane palowanie korony, trybun i boiska Stadionu Dziesięciolecia.

Wbijanie pali w grunt o różnej grubości i długości służy ustaleniu jakie obciążenie powinny wytrzymać słupy konstrukcyjne stadionu. W ciągu najbliższego miesięca wbitych zostanie około 120 pali. Pierwsze pale zostały wbite na głębokość 50 metrów.

Robotnicy, ciężkie maszyny i odgłos wbijanych pali to pierwszy widoczny efekt wielomiesięcznych prac architektów. Radość, satysfakcja a nawet euforia udzieliła się wszystkim, którzy operację wbijania pali obserwowali z korony Stadionu Dziesięciolecia.

Minister sportu Mirosław Drzewiecki zapewnił, że budowa Stadionu Narodowego przebiega zgodnie z harmonogramem. Jego zdaniem, nie ma żadnych opóźnień w pracach. Według Drzewieckiego, od czterech miesięcy nie ma żadnego opóźnienia, a te opóźnienia, które wynikały z pierwszego półrocza są nadrabiane.
Prezes PZPN Michał Listkiewicz uznał za historyczną chwilę pojawienia się robotników na koronie Stadionu Dziesięciolecia i pierwsze prace budowlane. Listkiewicz zaznaczył, że jest to dla niego wzruszający moment, ponieważ na Stadionie Dziesięciolecia bywał wielokrotnie jako widz. Widział też bramkę samobójczą, którą na stadionie tym strzelił Paweł Janas. Dziś, jak podkreślił Michał Listkiewicz, jest moment historyczny dla tego "kultowego" warszawskiego stadionu, bo zaczyna się wielkie dzieło.

Jak tłumaczy Mariusz Rutz z firmy, która zaprojektowała stadion, "palowanie" służy określeniu obciążeń jakim zostaną poddane słupy konstrukcyjne stadionu. Pale będą obciążane, aż do zniszczenia. Dzięki temu konstruktorzy będą dokładnie wiedzieli jak pal będzie się zachowywał w przyszłości, kiedy na nim będzie stał stadion. Chodzi o zminimalizowanie do zera ryzyka jakie mogłoby pojawić się w czasie budowy.
Ze względu na trudne warunki geologiczne, Stadion Narodowy powstaje w niecce obecnego Stadionu Dziesięciolecia, konieczne jest wbicie około 2 tysięcy pali. Taka operacja wzmocni podłoże - zapewnia Zbigniew Pszczulny z firmy która zaprojektowała stadion. Jego zdaniem ten grunt jest tak trudny, że nie ma żadnego innego sposobu, aby ten ciężar osadzić na ziemi. Pszczulny przypomina, że to jest stare koryto Wisły, bagna i iły. Dlatego w jego opinii, ten sposób palowania powoduje, że pale zasysają się w ziemi i dzięki temu cała budowla ma odpowiednią nośność.

Michał Borowski - prezes Narodowego Centrum Sportu przypomina, że palowanie było już stosowane przy budowie innych obiektów w Warszawie. Jego zdaniem wbijanie pali testowych jest koniecznością. Takiego głębokiego palowania chyba nie było w Warszawie, ale na przykład centrum handlowe "Arkadia" stoi na palach - tam też były złe grunty i konieczne było wbijanie pali.

Stadion Nardowy powstaje w niecce obecnego Stadionu Dziesięciolecia. 55 - tysięcznik będzie miał dwa pierścienie trybun - dolny i górny. Pod trybunami będą biura, restauracje, sale konferencyjne i kluby kibiców, a także sklep dla fanów oraz Muzeum Sportu. Stadion Narodowy ma być ukończony w połowie 2011 roku. Koszt budowy jest szacowany na miliard 200 tysięcy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.