Facebook Google+ Twitter

Ruszyła IX edycja Konkursu Ładnego Pisania

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-09-09 10:25

7 września zainaugurowana została IX edycja Konkursu Ładnego Pisania. "Długopis, jak sama nazwa wskazuje, pisze długo, ale cóż to znaczy wobec wieczności wiecznych piór?" – powiedział gość specjalny konferencji - Andrzej Wajda.

Już po raz dziewiąty Fundacja Polska Przedsiębiorcza i marka Parker zachęcają najmłodszych, by w dobie komputeryzacji, chwycili za pióra. Z roku na rok Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów, czego dowód dali warszawscy gimnazjaliści, którzy w środę licznie przybyli na warsztaty kaligraficzne.

Swojego poparcia dla Kampanii Pisania Piórem nie kryją również znane osobistości. Zgromadzonych w Traffic Clubie przywitał Andrzej Wajda:
- Jeszcze niedawno wydawało mi się, że jestem ostatnim, który posługuje się wiecznym piórem. Jestem bardzo szczęśliwy, że w świecie zdominowanym przez nowe technologie są tacy, którzy kultywują technikę pisania, która ma tak wielkie tradycje. Pióro, jak sama nazwa wskazuje, kojarzy się ze wzlotem. W rękopisie widać nie tylko treść, którą autor chce przekazać, ale także jego osobowość, a nawet nastrój.

Pisanie odręczne jest piękne, wyraża duchowość piszącego. Pamiętam jeszcze czasy stalówek, które były wielkim postępem wobec gęsich piór. Byłem też świadkiem, jak Ludwik Solski w „Zemście” ostrzył gęsie pióro - umiejętność dziś już zupełnie niespotykana, piękny gest, który całkowicie wyszedł z użycia. To pokazuje, że na naszych oczach przemija ważna i piękna część naszej kultury. Długopis, jak sama nazwa wskazuje, pisze długo, ale cóż to znaczy wobec wieczności wiecznych piór? – mówił reżyser.

Tegoroczne pytania konkursowe odczytała Ambasadorka IX Konkursu Ładnego Pisania – Aleksandra Kwaśniewska, która zachęcała młodzież do powrotu do tradycyjnych form pisania dodając, że „pisanie piórem uszlachetnia”. Córka byłego prezydenta pochwaliła się doskonałą znajomością ortografii, której nauczyła się właśnie dzięki własnoręcznemu pisaniu piórem, jeszcze gdy komputery nie wyparły tradycyjnych metod pisania.

Do Kapituły Konkursowej, której przewodniczy Andrzej Pągowski, dołączył w tym roku Hirek Wrona, miłośnik piór, który dla laureatów konkursu kupił wybrane przez siebie płyty winylowe: - Płyty winylowe podobnie jak wieczne pióra: są dziełami sztuki – mówił znany dziennikarz muzyczny.

Uczestnicy Konkursu do końca października muszą napisać prace na jeden z tematów:

1.Wyobraź sobie, że można podróżować w czasie. Możesz więc zaprosić na obiad dowolną osobę żyjąca kiedykolwiek na Ziemi. Napisz list do tej osoby wyjaśniający dlaczego właśnie z nią chciałbyś porozmawiać podczas obiadu.

2.Ludzie różnie traktują zwierzęta - jedni dobrze, inni źle. Jak myślisz, co zwierzęta przekazałyby nam, gdyby umiały pisać?

3."Pisanie piórem kształtuje charakter" - jak rozumiesz tę maksymę? Czym jest dla Ciebie pisanie piórem?

Agnieszka Piekut
Więcej informacji na: www.ladnepisanie.pl oraz www.facebook.com/ladnepisanie
(Agnieszka Piekut)

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.