Facebook Google+ Twitter

Ruszyła pielgrzymka na Grabarkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-12 11:26

Ponad 180 km mają do pokonania pielgrzymi, którzy wyruszyli o godz. 8 z Sokółki na św. Górę Grabarkę. Tam 18 i 19 sierpnia uczestniczyć będą w obchodach święta Przemienienia Pańskiego.

Trasa tegorocznej pieszej pielgrzymki z Sokółki wiedzie przez Samogród, Krynki, Jałówkę, Lewkowo Stare, Jagodniki i Rogacze.

Na Św. Górę pielgrzymi dotrą w niedzielę. Pielgrzymi - dzieci, młodzież i dorośli - przynoszą ze sobą krzyże wotywne i ustawiają je na Św. Górze, jako wyraz swojej pokuty i modlitwy.

Na indywidualnych krzyżach są napisane imiona pielgrzymów oraz ich bliskich z prośbą o zdrowie i pomyślność.
Na Górze znajdują się tysiące krzyży różnej wielkości. Cerkiew Przemienienia Pańskiego na wzgórzu wielu pielgrzymów trzykrotnie obchodzi na kolanach. W długich kolejkach czekają aby pomodlić się przed ikoną Matki Boskiej Iwierskiej, której kopia - dar greckich mnichów - jest przechowywana na Grabarce od 2000 roku.

Św. Góra Grabarka z cerkwią pw. Przemienienia Pańskiego i żeńskim klasztorem św. Marty i Marii jest największym i najważniejszym prawosławnym sanktuarium w Polsce. Nazywana jest "Górą krzyży" ale także "Górą modlitwy".

Najliczniejsza piesza pielgrzymka na Św. Górę Grabarkę wyruszy w czwartek z Białegostoku. Na Św. Górę Grabarkę wyruszą także pielgrzymki z Hajnówki, Warszawy, Bielska Podlaskiego i Jabłecznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.