Facebook Google+ Twitter

Ruszyła policyjna kampania "Rowerem bezpiecznej do celu"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 16:50

Przez najbliższe trzy miesiące policjanci będą zwracali szczególną uwagę na rowerzystów. Oprócz kontroli rowerów na drogach przewidziano wiele akcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które często są ofiarami wypadków w okresie wakacji.

Przed południem sprzed siedziby Komendy Stołecznej Policji na piknik rowerowy na Polu Mokotowskim przejechało kilkudziesięciu rowerzystów. W peletonie brali udział między innymi kolarz Ryszard Szurkowski i pilot rajdowy Maciej Wisławski.

Rajdowiec podkreślał, że sam też często jeździ na rowerze i chce, aby kierowcy na drodze zaczęli myśleć jak rowerzyści. - Żeby kierowca
nie był wilkiem dla rowerzysty - stwierdził Wisławski. Dodał, że prowadząc samochód ma pełne zrozumienie dla rowerzystów i nie pochwala trąbienia na nich czy wyprzedzania w odległości dwudziestu centymetrów.

Wiceszef MSWiA Adam Rapacki powiedział, że w przeddzień Dnia Dziecka warto zastanowić się, co może spowodować wypadek z udziałem rowerzysty. Najczęściej jest to złe oznaczenie rowerów, niesprawny sprzęt i brak ostrożności. Czasem rowerzyści zmieniają pasy ruchu bez sygnalizacji, niebezpiecznie włączają się do ruchu z chodnika.

Ryszard Szurkowski podkreślił, że szkoły powinny więcej czasu poświęcać na ćwiczenia fizyczne i sprawnościowe dzieci i młodzieży, także ćwiczenia na rowerze. Zdaniem mistrza świata w kolarstwie najczęstszym błędem rowerzysty na ulicy jest brawura. - Kolarz czy rowerzysta musi widzieć dookoła głowy - stwierdził Szurkowski. Dodał, że musi też słuchać, co dzieje się wokół niego i umieć przewidzieć sytuację na drodze.

Od początku roku do 15 maja w Polsce doszło do ponad tysiąca stu wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 95 rowerzystów, a ponad dziewięciuset zostało rannych. Ponad 400 wypadków zostało spowodowanych przez rowerzystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.