Facebook Google+ Twitter

Ruszyła sprawa zdewastowanego cmentarza we Wrocławiu!

Zaniedbany cmentarz oficerów Armii Radzieckiej przy al. Karkonowskiej będzie posprzątany. Już ponad tydzień temu pisałem o problemie dewastacji tej nekropolii w Wiadomościach24! Zobaczymy, czy rząd podpisze z gminą odpowiednie umowy.

Zdewastowany cmentarz wojenny/fot: Adam Degler O sprawie dewastacji cmentarza żołnierzy radzieckich pisalem w W24 ponad tydzień temu w artykule: Dewastacja cmentarza żołnieży radzieckich we Wrocławiu. Wysłałem też stosowny link do kilku lokalnych gazet, m.in. do dolnośląskiego dodatku “Gazety Wyborczej”. Być może mój artykuł stał się inspiracją do tekstu Izabeli Strączek, który ukazał się w dzisiejszym, dolnośląskim wydaniu GW, zarówno w wersji drukowanej, jak i internetowej.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza": "najbardziej zaniedbany z cmentarzy", czyli nekropolia oficerów Armii Radzieckiej, zostanie posprzątany. Niestety nie pojawiła się w tym kontekście, żadna informacja o serwisie Wiadomości24., gazeta nie powołała się na nasz artykuł. Bywa. Najważniejsze jednak, że skandaliczna sytuacja ulegnie zmianie i cmentarz zostanie wkrótce przywrócony do normalnego stanu, czym zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej. Miasto ma dostać na przeprowadzenie prac porządkowych 60 tys. zł. Już za kilka dni ma zostać podpisane stosowne porozumienie przedstawicieli gminy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Marcin Garcarz, rzecznik prezydenta Wrocławia, powiedział “Gazecie Wyborczej”, że miasto już od początku roku zabiegało o podpisanie odpowiedniej umowy, jednak MKiDN wciąż zwlekało z decyzją. Teraz ma się to zmienić.

Zachęcam wszystkich, którzy wiedzą o podobnych przypadkach zaniedbań cmentarzy wojennych, żeby napisali o tym do W24 lub na forum, na którym znajdziecie też informacje kto jest odpowiedzialny za opiekę nad cmentarzami ofiar wojennych. Nie można pozwolić, żeby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dopuszczało do tak drastycznych zaniedbań, jakie miało (i wciąż jeszcze ma) miejsce we Wrocławiu. Do opieki nad tego typu cmentarzami rząd RP jest zobowiązany nie tylko polskim prawem, ale i umowami międzynarodowymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Rozumiem, że kolejny Twój artykuł, ozdobiony wieloma zdjęciami, będzie traktował o uporządkowanym cmentarzu - czekam na takowy:) Brawo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.